Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Teksty problemowe Telewizja

Teksty problemowe - Telewizja

Technologia w służbie sztuki [Przegląd międzynarodowy]

W wiedeńskiej operze miała miejsce pierwsza produkcja telewizyjna w rozdzielczości 4 K, przekazywana na żywo za pomocą Internetu przy użyciu wysokiej wydajności kodeka HEVC w standardzie MPEG-DASH. Operę Verdiego „Nabucco” z Placido Domingo w roli głównej obejrzeć mogli posiadacze telewizorów Ultra HD z technologią Smart TV na całym świecie oraz widzowie na miejscu, za pomocą ustawionego w gmachu opery 65-calowego telewizora UHD.

Czytaj więcej: Technologia w służbie sztuki [Przegląd międzynarodowy]

Konsultacja w sprawie usług dostępowych [Przegląd międzynarodowy]

Irlandia: Irlandzki organ regulacyjny ds. mediów (BAI) ogłosił 26 maja konsultację publiczną w sprawie proponowanych zmian przepisów dotyczących napisów dla niesłyszących, języka migowego i audiodeskrypcji, jakie oferować muszą nadawcy telewizyjni. Nowe przepisy mają znowelizować dotychczasowe Zasady Dostępu, obowiązujące od 2005 roku, tak by telewizja stała się łatwiej dostępna i bardziej przyjazna osobom z niepełnosprawnością słuchu i wzroku.

Czytaj więcej: Konsultacja w sprawie usług dostępowych [Przegląd międzynarodowy]

Targi w Cannes. Telewizja przyszłości? [Magazyn Filmowy SFP]

Każdego sezonu, jesienią i zimą, na Lazurowym Wybrzeżu odbywają się targi telewizyjne. Wiosną są to przede wszystkim formaty i dokumenty (MIPTV), jesienią - seriale i propozycje dla najmłodszych widzów (MIPCOM). Na obu imprezach zawsze dopisuje frekwencja, oscylująca wokół 11-12 tysięcy uczestników i 4 tysięcy wystawców z ponad 100 krajów z całego świata.

Czytaj więcej: Targi w Cannes. Telewizja przyszłości? [Magazyn Filmowy SFP]

Zwalczanie stereotypów dotyczących płci w mediach [Przegląd międzynarodowy]

Portugalia: W Lizbonie w dniach 22-23 listopada br. odbyło się 14. posiedzenie plenarne Sieci Śródziemnomorskich Organów Regulacyjnych (Réseau des Instances de Regulation Meditérranéennes). Jest to organizacja zrzeszająca 20 organów regulacyjnych ds. audiowizualnych z siedemnastu krajów tego regionu. Podczas spotkania, z inicjatywy przewodniczących rady andaluzyjskiej (CAA) i marokańskiej (HACA), podjęto decyzję o stworzeniu grupy roboczej ds. zwalczania stereotypów dotyczących płci. Jednym z zadań grupy jest opracowanie wskaźników do określania dyskryminacji ze względu na płeć i związanych z nią stereotypów pojawiających się w mediach, ponieważ jak dotąd nie istnieje zbiór powszechnie akceptowanych kryteriów w tej kwestii.

Czytaj więcej: Zwalczanie stereotypów dotyczących płci w mediach [Przegląd międzynarodowy]

Preferencje najmłodszych w dziedzinie filmu - raport z badań

W serwisie Audiowizualni.pl prezentujemy Raport z badań "Upodobania i preferencje dzieci i młodszych nastolatków w dziedzinie filmu i filmowej twórczości telewizyjnej" autorstwa dr hab. Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz we współpracy z mgr Agnieszką Całek.

Czytaj więcej: Preferencje najmłodszych w dziedzinie filmu - raport z badań

Podatek za nagrywanie [Przegląd międzynarodowy]

Holandia: Holenderski rząd wprowadza podatek za "domowe kopiowanie" na wszystkie urządzenia zdolne do nagrywania dźwięku i wideo. Od 1 stycznia 2013 r. zostanie wprowadzona opłata  5 Euro za każde nowe sprzedawane urządzenie, takie jak: nagrywarki PVR, twarde dyski, komputery, laptopy, tablety i smartfony.

Czytaj więcej: Podatek za nagrywanie [Przegląd międzynarodowy]

Raport Inspekcji Handlowej z kontroli sprzedawców odbiorników cyfrowych - 2012

Informacja dotycząca wyników kontroli realizowanej w IV kwartale 2011 r. i I kwartale 2012 r. przez Inspekcję Handlową w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorców, których działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych, przepisów art. 6 ust. 1, 2 i 5 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj więcej: Raport Inspekcji Handlowej z kontroli sprzedawców odbiorników cyfrowych - 2012

Analiza przygotowania gospodarstw domowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Badanie „Analiza przygotowania gospodarstw domowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej” realizowane jest przez instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Celem badania jest monitorowanie stopnia przygotowania obywateli do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej oraz ocena wpływu prowadzonej w mediach kampanii informacyjnej na stan wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procesu cyfryzacji. (...)

Czytaj więcej: Analiza przygotowania gospodarstw domowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Czy telewizja jest dla dzieci? - raport z badań Da Vinci Learning

Aż 95,1% polskich dzieci ogląda telewizję każdego dnia, z czego 60,5% przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Co sądzą na ten temat ich rodzice? Jak wykazały wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Da Vinci Learning, stosunek rodziców do telewizji jest ściśle związany z ich postawą wychowawczą. W serwisie Audiowizualni.pl publikujemy analizę raportu z badań oraz same badania.

Czytaj więcej: Czy telewizja jest dla dzieci? - raport z badań Da Vinci Learning

2. edycja Konferencji Aplikacje TV - relacja [ARBG]

Specjaliści ds. rynku medialnego, nadawcy telewizyjni i producenci sprzętu RTV dyskutowali podczas 2. edycji Konferencji Aplikacje TV w Warszawie na temat przyszłości Smart TV w Polsce. Duże zainteresowanie wywoływał też temat HbbTV. 

Czytaj więcej: 2. edycja Konferencji Aplikacje TV - relacja [ARBG]

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!