Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Apele Akcja PSC dotycząca przywrócenia pamięci autorom zdjęć z Powstania Warszawskiego List otwarty Jerzego Zielińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, do członków PSC

List otwarty Jerzego Zielińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, do członków PSC

Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy,
wiadomość Andrzeja Ramlaua w sprawie przywrócenia pamięci autorom zdjęć z Powstania Warszawskiego, których materiały stanowią podstawę filmu, spotkała się z bardzo szerokim odzewem z Waszej strony. W związku z tym Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych podjęło dwutorowe działania.

Po pierwsze wysłaliśmy ze strony PSC oficjalny list do czterech największych portali filmowych w Polsce — FilmPolski, Filmweb, Stopklatka, Portal Filmowy – z prośbą o uzupełnienie na stronie filmu pt. “Powstanie Warszawskie” informacji o autorach archiwalnych zdjęć wykorzystanych do realizacji filmu. Pierwsze efekty tego działania są już widoczne – na portalu FilmPolski na początku strony o filmie pojawia się informacja o realizatorach Powstańczych Kronik Filmowych. Wszyscy są wymienieni z imienia i nazwiska.

Przygotowaliśmy również dwa dodatkowe listy – do współtwórców filmu, a także do krytyków filmowych. Piszemy w nich, że zależy nam na tym, aby przy okazji obecnej popularności filmu i towarzyszących mu słusznych zachwytach, nie zapominać o ludziach, dzięki którym stworzenie tego dzieła było w ogóle możliwe. Film zyskuje wiele dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, jednak nigdy by nie powstał, gdyby nasi starsi koledzy – autorzy zdjęć – w momencie próby nie zdecydowali się położyć na szali własnego życia, aby dać świadectwo tego, co wydarzyło się w Warszawie.

Po drugie — planujemy przygotowanie szerokiego artykułu poświęconego wszystkim realizatorom Powstańczych Kronik Filmowych, który ukaże się na łamach naszego partnerskiego magazynu — FilmPRO. Wielu z nich było Waszymi profesorami, wielu z nich znaliście. Wszelkie informacje, wspomnienia czy opinie, które chcielibyście przekazać na ich temat, będą dla nas bardzo pomocne. Prowadzimy również wstępne rozmowy z TVN-em, być może pojawią się tam informacje na temat pracy naszych kolegów.

Pozdrawiam
Jerzy Zieliński ASC, PSC

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!