Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Apele Apel producentów i twórców filmów dla dzieci i młodzieży Apel producentów i twórców filmów dla dzieci i młodzieży

Apel producentów i twórców filmów dla dzieci i młodzieży

Apel producentów i twórców filmów dla dzieci i młodzieży

Środowisko filmowe, a w szczególności, twórcy oraz producenci filmów dla dzieci i młodzieży, wyrażają głębokie zaniepokojenie stanem zarówno produkcji jak i upowszechnienia polskich filmów oraz seriali, w tym animowanych, skierowanych do dzieci i młodzieży (szczególnie w wieku do 15 lat). W Telewizji Polskiej – telewizji publicznej, której podstawowym powołaniem jest misja wobec społeczeństwa, od wielu lat następuje ograniczanie i marginalizowanie pasm przeznaczonych dla dzieci, a w tych, które pozostały jest coraz mniej miejsca na rodzimą produkcję.

Funkcjonujące na terytorium naszego kraju kanały tematyczne dla dzieci, podobnie jak szczątkowe pasma dziecięce w telewizjach prywatnych, wypełnione są produkcjami zagranicznymi, głównie amerykańskimi i azjatyckimi, których treść i forma były wielokrotnie już poddane publicznej krytyce. Jeśli polskie dzieci nie będą oglądały rodzimej produkcji, nie będą również odbiorcami polskich filmów fabularnych dla dorosłych. Pomimo misyjnego charakteru produkcji dla dzieci, Telewizja Polska, od kilku już lat, w bardzo ograniczonym stopniu finansuje polskie produkcje dla dzieci i młodzieży. Intencją naszą jest, przywrócenie polskiemu filmowi dziecięcemu i młodzieżowemu należnego mu miejsca w programach telewizji publicznej.

Dlatego apelujemy o:

1. Powołanie jednej, dla wszystkich pasm i programów, redakcji dziecięco-młodzieżowej, kierowanej, przez redaktora naczelnego. Redaktor naczelny miałby kilkuosobowe ciało doradcze, składające się z ekspertów i autorytetów twórczości dziecięco-młodzieżowej. Projekty filmów do produkcji i emisji byłyby wybierane według przejrzyście zdefiniowanych zasad, w ramach przyznanego budżetu.

2. Apelujemy, aby na produkcję filmów i serii dla dzieci i młodzieży, zarezerwowane było 10% rocznego budżetu przeznaczonego na produkcję filmów i seriali TVP. Finansowanie i eksploatacja produkcji filmowych realizowanych przy udziale TVP, odbywałaby się według standardów europejskich, przy współpracy z PISF, innymi nadawcami telewizyjnymi oraz producentami niezależnymi.

3. Powstanie specjalnego, komplementarnego w stosunku do pasm dziecięcych i młodzieżowych w TVP 1, TVP 2 oraz TVP Polonia, kanału dziecięcego. Programy i filmy polskie zarówno archiwalne jak i współczesne (w tym: koprodukcje) wypełniałyby ok. 60-70% całego programu. Program powinien mieć charakter misyjny, a finansowanie z reklam powinno podlegać podobnym regułom, jakie obowiązują w innych kanałach tematycznych TVP, czyli o jego istnieniu nie może decydować jedynie kryterium wpływów reklamowych i oglądalności. Kanał ten, łącznie z pozostałymi pasmami dziecięcymi/młodzieżowymi powinien mieć osobny budżet, pozwalający na produkcję, koprodukcję (również międzynarodową) min. 10 filmów pełnometrażowych lub serii dla dzieci i młodzieży rocznie oraz zakup polskich produkcji realizowanych poza TVP. Należy zauważyć, iż polska animacja dysponuje ogromnym potencjałem twórczym i produkcyjnym, co dało się również zauważyć podczas ostatniego europejskiego forum koprodukcyjnego Cartoon Forum w Sopocie. Jednocześnie producenci deklarują udostępnienie swoich zasobów archiwalnych (w tym produkcji starszych i najnowszych) na preferencyjnych zasadach – jako wkładu inwestycyjnego w powstanie i programowanie ramówki takiego kanału.

Działając w imieniu środowiska twórców i producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, apelujemy do władz Telewizji Polskiej S.A. i do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o pilne podjęcie rozmów i wypracowanie takich rozwiązań systemowych, aby nigdy już nie powtórzyła się sytuacja opisana w preambule niniejszego apelu.

Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Maciej Strzembosz, Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych
Andrzej Jasiewicz Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży
Marek Serafiński, w imieniu Sekcji Filmów Animowanych
Włodzimierz Matuszewski, w imieniu Koła Producentów

Warszawa, 10 stycznia 2012 r.

Wysłane do:
Jana Dworaka, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Juliusza Brauna, Prezesa Telewizji Polskiej S.A.

Do wiadomości:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministra Skarbu Państwa
Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

DO POBRANIA: Apel producentów filmów dla dzieci 

 

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!