Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Apele Obywatele w sprawie mediów publicznych Robert Kozak, Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler: Apel do mediów

Robert Kozak, Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler: Apel do mediów

[20.05.2015] Media publiczne są naszym wspólnym obywatelskim dobrem. Uważamy, że czas skończyć z ich upolitycznieniem. Sposób wyłaniania kolejnych zarządów zgodnie z partyjnymi parytetami stał się niestety zła praktyką tolerowaną od lat. Nie służy to ani realizacji zadań mediów publicznych, ani budowaniu społecznego zaufania. Bez tego zaufania nie buduje się ich stabilnego finansowania.

Ta zła praktyka przekłada się na niską jakość debaty publicznej, co w konsekwencji szkodzi demokracji.

W imię jawności życia publicznego i kierując się dobrem mediów publicznych, zwracamy się do Państwa o poddanie szczegółowej społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych, a w szczególności trwającego konkursu na członków zarządu TVP SA. Naprawa mediów publicznych wymaga stworzenia społecznej niezgody wobec praktyki wyłaniania ich zarządów w oparciu o partyjne koalicje, a nie fachowość.

Debata o przyszłości i zadaniach mediów publicznych musi się odbyć. Powinna się odbyć z udziałem obywateli, którzy łożą na nie daninę. Niezbędne jest stworzenie nowej konstytucji mediów publicznych, która przywróci te media obywatelom.

Robert Kozak, Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!