Ustawa medialna/Media publiczne

List otwarty przeciwko likwidacji TVP Kultura stowarzyszenia Film 1,2

22.04.2009. Tekst listu otwartego stowarzyszenia Film 1,2 przeciwko likwidacji TVP Kultura.


W projekcie nowej ustawy medialnej pojawił się zapis: "Telewizję publiczną tworzy spółka »Telewizja Polska - Spółka Akcyjna«, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia". W ostatniej chwili dołączono zapis o jednej stacji tematycznej - TVP Info. Tym samym poddano w wątpliwość istnienie pozostałych kanałów tematycznych, w tym TVP Kultura, najbardziej misyjnej stacji telewizyjnej w Polsce.

Stowarzyszenie „Film 1,2” stanowczo protestuje przeciwko temu i zwraca się z prośbą do polityków o ponowne przemyślenie i zmianę tych postanowień.

Telewizja TVP KULTURA uruchomiona 24 kwietnia 2005 roku ma wyjątkowe zasługi w zakresie dokumentowania, upowszechniania oraz popularyzowania kultury polskiej i światowej. Jest jedynym „centrum kultury”, które na tak szeroką skalę (z racji specyfiki medium telewizyjnego) prowadzi działania zmierzające do podtrzymania i ochrony rodzimego dorobku kulturowego. Jest instytucją unikalną i niezastąpioną. Łączy bowiem funkcje: informacyjną, dokumentacyjną oraz instytucji wspierającej rozwój kultury. Twórcy tego kanału tematycznego wykonali pracę pionierską: skupili środowisko polskich humanistów, inteligencję, ekspertów, ludzi wszystkich dziedzin kultury i sztuki. Stworzyli rodzaj redakcji o nowych dziennikarskich standardach, otwartej na wszelkie prądy kulturowe.

Dzięki Telewizji TVP Kultura wielu polskich artystów zostało zauważonych i docenionych, zyskało uznanie również międzynarodowe. Sama stacja w 2006 roku została wyróżniona nagrodą  Hot-Bird TV Award - zwaną „telewizyjnym Oscarem” -  jako najlepszy europejski kanał tematyczny w kategorii Kultura/Edukacja. Dzięki Telewizji TVP Kultura mało popularna w Polsce - a od dawna objęta opieką i mająca pierwszeństwo, jakie przysługuje dziedzinom priorytetowym w Europie - kultura zaistniała w mediach i zainteresowała szersze audytorium, a przede wszystkim została na nowo odkryta. Dzięki tym wszystkim działaniom Polska dorównuje standardom europejskim i światowym w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz promocji nowej sztuki.

Apelujemy zatem do polityków, aby powstrzymali się od jakiejkolwiek intencji likwidacji kanału publicznego uczciwie pełniącego tzw. misję publiczną – kanału, który tak trudno było utworzyć. Apelujemy jako twórcy, współtwórcy, ludzie kultury bliscy wartościom promowanym przez Telewizję, jaką jest TVP Kultura.

Stowarzyszenie FILM 1,2
Zarząd: Piotr Stasik, Sławomir Goździk, Agnieszka Janowska, Katarzyna Klimkiewicz, Jakub Cuman, Jakub Kosma, Maciej Odoliński, Roman Wikieł, Anna Wydra.
Komisja Rewizyjna: Sławomir Fabicki, Rafał Leszczyński, Mateusz Werner.

Zobacz, kto podpisał się pod listem: (kolejne strony)
{mospagebreak}

pod listem podpisali się:

451. Andrzej Serafin
450. Justyna Pawłowska
449. Antoni Łazarkiewicz - kompozytor
448. Maciej Demski
447. Marek Lipiński – Marcin Nowotka
446. Izabela Kupryś-Lipińska - lekarz, nauczyciel akademicki
445. Anna Tomaszewska
444. Maja Ułasikl
443. dr Aleksy Schubert - wykładowca, Uniwersytet Warszawski
442. Elżbieta Lipińska
441. Ewa Borguńska - dyrektor Biura KIPA
440. Maciej Strzembosz - producent, prezes KIPA
439. Ewa Brzoza Birk
438. Aleksandra Gotowicka
437. Anna Góra
436. Zofia Goraj
435. Agnieszka Bąk
434. Dariusz Janiszewski
433. Monika Rawska
432. Małgorzata Czyżowska
431. Joanna Kowalik
430. Michał Kowalik – student filmoznawstwa
429. Marta Tołopiło
428. Olga Melon
427. Magdalena Pomorska - doktorantka, nauczyciel
426. Piotr Ledwig
425. Luiza Banach
424. Małgorzata Baca
423. Agnieszka Ryś
422. Anna Gordat-Barańska
421. Agnieszka Kamińska - studentka WNH i WPiA UKSW
420. Jarosław Piotrowski
419. Anna Sikora
418. Oliwia Tortorelo-Zienkiewicz - studentka UKSW, SWPS
417. Jola Cora
416. Ewa Jaczyńska
415. Wojciech Dumanski
414. Robert Starzyński - architekt, grafik
413. Dorota Woronowicz
412. Aleksandra Górska
411. Marcin Więcław
410. Rafał Bujalski
409. Bartosz Nowacki
408. Elżbieta Owczarek
407. Teatr Kanta
406. Maciej Pisarek
405. Katarzyna Czeczot
404. Bartosz Niedziela
403. Wioletta Lewandowska - artysta plastyk
402. Krzysztof Wierzbowski - fotograf
401. Emil Zubelewicz

{mospagebreak} 

pod listem podpisali się:

400. Edyta Ołdak - Stowarzyszenie Animacji Kultury "Z siedzibą w Warszawie"
399. Dobrochna Korzeniowska
398. Fanni Nancy - Wegry
397. Marta Łachmańska
396. Robert Kardzie - CSW Solvay, Kraków
395. Michał Chęciński - grafik
394. Ryszard Skrzypiec
393. Angelika Fojtuch
392. Iwona Gołębiewska - artystka sztuk wizualnych, montażystka
391. Jacek Wiktor Ajdinović – kompozytor, prezes zarządu Stowarzyszenia Artystów Polskich
390. Michał Domaszewicz - muzykolog organizator koncertów
389. Joanna Karwan - studentka filmoznawstwa UJ
388. Alina Michalczewska
387. Grupa "Łyżka Czyli Chilli” - Tomasz "Waciak" Wójcik , Michał Mendyk, Tomasz Trzos
386. Anna Kalbarczyk – lekarz, Warszawa
385. Dr Kazimierz Łyszcz - Politechnika Radomska
384. Magdalena Łobodzińska
383. Edward Ipnarski
382. Ania Kuczyńska
381. Ewa Ramus - elektronik
380. Magdalena Guzik
379. Tomasz Hołubowski
378. Wioleta Orzechowska - artystka
377. Lech Sokół - historyk literatury i teatru 
376. Anna Sobol - artysta malarz, działacz kulturalny
375. Sylwia Paszko - studentka
374. Jarosław Modzierz  - wice prezes stowarzyszenia Power To The Small Massive, wspołpracownik  tvp  Kraków
373. Andrzej Bukowiecki - filmoznawca
372. Kamila Kurek
371. Piotr Tofil - scenograf
370. Marek Zurawski - muzyk
369. Marek b. Chodaczynski - reżyser teatru lalek, prezes Unii Teatr Niemożliwy
368. Anna Krupiarz
367. Karol Szafraniec - student filmoznawstwa UJ
366. Aleksandra Klanowska - Against Gravity
365. Małgorzata Garbarska - tłumaczka
364. Jacek Szatański - operator filmowy
363. Piotr Paruszkiewicz
362. Kamila Górska-Kłodzińska
361. Wiktor Pietrzak
360. Sabina Zygmanowska
359. Małgorzata Dębińska
358. Adam Karol Drozdowski - student II roku WoT warszawskiej AT
357. Christian Szafraniak - Lille, Francja
356. Anna Szcześniak - studentka medycyny, Lublin
355. Krzysztof Chełstowski – prezes Zarządu Stowarzyszenia RAZEM, Rybnik
354. Anna Brzezińska - dziennikarka, animatorka kultury
353. Magdalena Butkiewicz
352. Marta Nowicka - studentka
351. Anna Jaskulska

{mospagebreak}

pod listem podpisali się:

350. Agnieszka Blonska
349. Miłosz Jurgielewicz
348. Kuba Tschierse
347. Justyna Mazur
346. Marcin Wilk
345. Marcin Piwnik
344. Karolina Zagata
343. Jan Kwaśniewski
342. Anna-Maria Komorowska - aktorka
341. Edyta Jaworska
340. Marek Kryśko - Łosice
339. Joanna Skalska
338. Maciej Szafrański
337. Joanna Wodecka
336. Tomek Chmiel
335. Ewa Mockałło Siurawska
334. Olga Kosieradzka
333. Małgorzata Gąsiorowska - teoretyk muzyki
332. Weronika Słodkowska
331. Michalina Bienkiewicz
330. Marta Dziklińska
329. Bolesław Zorawski
328. Adam Lewandowski
327. Martyna Ogonek
326. Magdalena Łapieńska-Piechota
325. Martyna Ogonek
324. Ewa Kozłowska
323. Edyta Garbalińska
322. Barbara Korowiecka
321. Agnieszka Ziętak - studentka filologii polskiej i kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
320. Arkadiusz Mlonek
319. Jakub Młynarczyk
318. Justyna Mazurkiewicz
317. Stefan Laudyn – dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
316. Ewa Więckowska - prezes Warszawskiej Fundacji Filmowej
315. Aneta Pączek - studentka
314. Katarzyna Kordus - promotor niekomercyjnej muzyki elektronicznej
313. Elżbieta Żak - Prezes Stowarzyszenia Wschodnia Perspektywa
312. Agnieszka Romanowska - studentka IKP UW
311. Nikolet Burzyńska
310. Sławomir Sikora - antropolog
309. Agata Kirol
308. Tomasz Jakub Opałka - kompozytor, członek ZAiKS oraz Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich
307. Adam Nowicki
306. Ewa Żurek
305. Alicja Wiśniewska - Fundacja Wspierania Twórczości Kultury i Sztuki ARS
304. Anna Szmyd - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy
303. Piotr Pawelec
302. Monika Rudaś-Grodzka
301. Piotr Serafin - absolwent INP UW

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

300. Barbara Rajtar
299. Darek Błaszczyk
298. Dorota Chrobak
297. Agata Kręt
296. Marek Kręt
295. Joanna Zawanowska
294. Piotr Szamburski
293. Ksenia Duńska - Festiwal "Konfrontacje Teatralne", Lublin
292. Krzysztof Waśko - grupa teatralna - GOK Kuślin
291. Jan Kisielewski
290. Joanna Diduszko-Kuśmirska
289. Piotr Kielar - dyrektor Festiwalu Artystów w Kazimierzu Dolnym
288. Bogumiła Ilczuk
287. Magdalena Markowska
286. Aleksandra Gronowska
285. Marcin Janiszek
284. Kamila Towpik
283. Agnieszka Pietrzak - studentka IKP UW
282. Katarzyna Rogulska
281. Antonina Jeżewska - studentka Instytutu Kultury Polskiej
280. Anja Kłodawska
279. Julia Krasińska
278. Adam Walczak
277. Magdalena Olejnik
276. Katarzyna Gietko
275. Zuza Wiśniewska
274. Stanisław Jonczyk
273. Agnieszka Leśny - IKP UW
272. dr Grzegorz Godlewski - Instytut Kultury Polskiej UW
271. Waldemar Libelt
270. Małgorzata Libelt
269. Grzegorz Podbiegłowski - ATM System
268. Jan Rusiński
267. Urszula Zyglewska
266. Iza Wasiak
265. Sylwia Dembińska
264. Klaudia Smieja - Counterpoint
263. Kacper Lisowski
262. Magdalena Mikołajczyk – Note Gdańsk
261. Mariusz 'izanagi' Kostrzewski
260. Tomasz Zadrożny - Stowarzyszenie Teatralna Chata
259. Wojtek Drath - Opcom, Grupa Eskadra Sp. z o.o
258. Natalia Chmielewska
257. Piotr Kaźmierski - Europol Sp. z o.o.
256. Kasia Kazimierowska
255. Joanna Holcgreber - teatr "Gardzienice"
254. Iwona Nielubowicz – Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików
253. Jakub Karpoluk - Instytut Sztuki PAN, PJWSTK
252. Agnieszka Wąsikowska - studentka IKP
251. Weronika Natalia Boruc - studentka

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

250. Grzegorz Spychał - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 "KĄT", Warszawa
249. Maria Morawska
248. Adrianna Quail
247. Monika Lipska-Piork (Frankfurckie Targi Książki, Instytut Goethego)
246. Marek Graczyk - Altkom Akademia SA
245. Barbara Piotrowska
244. Katarzyna Juchniewicz
243. Beata Olechniewicz – studentka filmoznawstwa, UJ
242. Mariusz Łapiński
241. Anna Maria Nećakov
240. Paweł Bożejko - Festiwalu Filmowego Kino Niezależne Filmowa Góra
239. Zbigniew Libuda
238. Krystyna Bojanowski
237. Julia Holewińska
236. Roch Mickiewicz
235. Ewa Dąbrowska – TVP S.A.
234. Katarzyna Sieńska – TVP S.A.
233. Seweryn Kuśmierczyk
232. Grzegorz Gontarski
231. Agnieszka Wnękowicz
230. Daniel Kempiński – student filmoznawstwa, UJ
229. Luiza Andrzejczak
228. Hanna Zielińska - IKP UW
227. Mirosława Sobik - aktorka
226. Zuzanna Grębecka
225. Ewa Micyk
224. Jarosław Kozakowski
223. Filip Wencki
222. Magda Szcześniak - IKP UW
221. Julia Skórzyńska-Ślusarek
220. Marta Rakoczy
219. Ana Henriquez
218. Kasia Słomczyńska
217. Ludmiła Gzowska - Dgańsk
216. Dominika Babiel
215. Edyta Jarząb – Narodowy Instytut Audiowizualny
214. Sylwia Petrykowska
213. Monika Leszczyńska
212. Dawid Marcinkowski
211. Tamara Sorbian-Kasprzycka - reżyserka
210. Jacek Kasprzycki - reżyser
209. Marta Górna
208. Mariusz Grudowski
207. Maria Bator
206. Aneta Lebioda
205. Michał Bielawski
204. Prof. Leszek Kolankiewicz - Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
203. Marcin Pospieszalski
202. Grzegorz Nadgrodkiewicz – Kwartalnik Filmowy (Instytut Sztuki PAN)
201. Marcin Maciejewski

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

200. Daniel Kempiński
199. Dariusz Kowalski
198. Maciej Pesta
197. Anna Nalewajska - dziennikarka
196. Magdalena Postawa
195. Wojciech Kuś
194. Zofia Jaros
193. Roman Kazior
192. Adam Jaworski
191. Lucyna Kowalska - dystrybutor i producent filmów dokumentalnych
190. Karolina Niemkiewicz
189. Sebastian Ryciak
188. Sylwia Witowska
187. Renata Jaworska
186. Filip Urbaniak
185. Michał Zieliński
184. Gabriela Borek
183. Łukasz Sochowski
182. Jacek Chmielewki - ZPAF
181. Miłosz Stelmach
180. Katarzyna Bondaruk
179. Mariusz Gasztoł
178. Elżbieta Karpińska-Gasztoł
177. Katarzyna Dudek - Nowy Dwór Mazowiecki
176. Ingeborga Janikowska-Lipszyc
175. Zofia Król
174. Kamil Malewicki
173. Urszula Malewicka
172. Beata Fudalej
171. dr Paulina Kwiatkowska - Instytut Kultury Polskiej UW
170. Katarzyna Meissner – miesięcznik "Teatrakcje"
169. Magdalena Wójcik
168. Agnieszka Borkiewicz - Austriackie Forum Kultury, Warszawa
167. Marta Zembrzuska
166. Karolina Giedrys
165. Bogusława Hubisz-Sielska
164. Zuzanna Pietruszuńska
163. Natalia Radzikowska - Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa
162. Małgorzata Lipnann
161. Patrycja Suszkiewicz
160. Marcelina Sarnowska - Tuplice
159. Paweł Giergisiewicz - Lublin
158. Katarzyna Sowula
157. Katarzyna Korus – filologia polska UKSW
156. Adam Szaro
155. Łukasz Szulczak – student SGH
154. Barbara Diduszko
153. Andrzej Skupiński
152. Paweł Żukowski – Viva!
151. Marta Moszkowicz

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

150. Michał Jakubik
149. Kamil Berentowicz
148. Natalia Nahurnik
147. Rafał Trzop
146. Henryk Gasiul
145. Agnieszka Wnuk
144. Hanna Plieth-Elliott
143. Hanna Wiśniewska
142. Anna Szydelska – Teatr Bajka
141. Anna Komoń
140. Iwona Trojanowska
139. Magda Sobierajska
138. Mateusz Marciniak
137. Barbara Piotrowska – mgr geolog
136. Krzysztof Łagutko
135. Jakub Pudo
134. Izabela Polkowska
133. Mateusz Wołoczko
132. Marcin Ostrowski
131. Zofia Barańska
130. Elżbieta Ciżewska
129. Michalina Ochab – ale kino!
128. Paweł Szeliga
127. Małgorzata Hućko
126. Artur Liebhart  - dyrektor festiwalu Planete Doc Review
125. Łukasz Figórski
124. Joanna Rumianek – Awangarda
123. Anna Rok
122. Justyna Czechowska – Duński Instytut Kultury
121. Andrzej Wolf
120. Grzegorz Kurelski
119. Marcel Borowski
118. Paweł Kłeczek - muzyk
117. Jacek Lewandowski
116. Zofia Grudzińska
115. Marta Wójcicka
114. Monika Wróblewska – Wydawnictwo Znak, Kraków
113. Oliwia Podlecka
112. Paulina Haratyk
111. Joanna Fido – Fido Film
110. Marta Wielecka – Teatr na Woli
109. Anna Kozłowska
108. Edyta Wiatrak – animator kultury
107. Joanna Latała – architekt krajobrazu
106. Stefan Mateusz Szlachtycz
105. Tomasz Filiks - student Instytutu Kultury Polskiej, Warszawa
104. Grażyna Kobiałka
103. Marian Marzynski - reżyser filmów dokumentalnych, Boston, USA
102. Witold P. Glinkowski
101. Marcin Żuberek

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

100. Julia Sokolnicka - studentka
99. Rafael Lewandowski
98. Wklejka Zagórowska
97. Gizela Zielińska
96. Marta Długołęcka
95. Lucyna Zembowicz - Kinoterapia
94. Michał Kęskiewicz
93. Barbara Golubiewska
92. Barbara Kwaśny
91. Mikołaj Kadłubowski
90. Jan Mogilnicki
89. Małgorzata Brzozowska
88. Jacob Dammas
87. dr Peter Oliver Loew -  Deutsches Polen-Institut Darmstadt, Niemcy
86. Jan Pawelec
85. Krakowska Fundacja Filmowa
84. Piotr Fiedler
83. Daniel Przygoda
82. dr Andrzej Kaluza - Niemiecki Instytut Kultury Polskiej (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt
81. Teresa Kruszyńska – Telewizja Polska S.A
80. Marta Koszarek
79. Wiorika Zagórowska
78. Małgorzata Kozioł - Studio "Młodzi i Film" im. A. Munka
77. Agnieszka Surma - Studio "Młodzi i Film" im. A. Munka
76. Michalina Fabijańska - Studio "Młodzi i Film" im. A. Munka
75. Janek Bersz
74. Grzegorz Lewandowski – Chłodna 25
73. Beata Hejak - Agencja Promocji Manana
72. Anna Górnikowska - Telewizja  Polska S.A.
71. Agata Diduszko - Zyglewska - Stowarzyszenie Sztuka Społeczna
70. Grażyna Talar - dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego, Wrocław
69. Joanna Krawczyk – Korporacja Ha! art., Kraków
68. Jerzy Jernas
67. Szymon Staniszkis
66. Kamil Godlewski
65. Wiktor Morka
64. Szymon Uliasz
63. Bartosz Mikołaj Korkuć
62. Jagna Lewandowska
61. Mariola Grzonka
60. Kamil Downarowicz
59. Mariusz Błajet
58. Bartosz Łagocki
57. Jacek Katos Katarzyński – Sky Piastowskie
56. Jerzy Bardziej
55. Katarzyna Osiecka
54. dr Mariola Janku - Dopart - UJ
53. Jacek Wiśnicki
52. Michał Liszka
51. Prof. Dariusz Rott - Uniwersytet Śląski, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego

{mospagebreak}

pod listem podpisali się: 

50. Tomasz Karpowicz
49. Natalia Bochenek
48. Małgorzata Nieborak
47. Karolina Łodygowska
46. Bruno Aleksander Kieć - Prezes Fundacji Rozwoju Kultury Kombinat Kultury w Zielonej Górze, animator działań kulturalnych, dyrektor Festiwali Filmowa Góra i Róże Jazz Festival
45. Marta Twardy
44. Anna Petelenz
43. Magdalena Gajoch
42. Krystyna Janda - aktorka    
41. Ewelina Wasilewska
40. dr Joanna Praizner - UJ
39. Grzegorz Musiał
38. Sabina Pardiak
37. Krzysztof Wierzchowski - kustosz d/s Digitalizacja Zbiorów; Biblioteka Wydziałowa Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ
36. Prof. Józef Opalski - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna W Krakowie, UJ
35. Magdalena Góra
34. dr Małgorzata Szelągowska
33. Kamila Kwolek
32. Marzena Kocurek
31. Paula Sadowska
30. Jacek Dehnel
29. Monika Rosołowska
28. Maciej Chmiel
27. Prof. Tadeusz Lubelski – Instytut Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
26. Agnieszka Holland - Prezydent Polskiej Akademii Filmowej
25. Artur Wyrzykowski
24. Mira Gęborska
23. Magdalena Drab
22. Grzegorz Pacek
21. Katarzyna Waletko
20. Agnieszka Nowak
19. Jerzy Zioło
18. Monika Milczarek
17. Marcelina Kumińska
16. Magdalena Byczek
15. Monika Duzik
14. Andrzej Wojciechowski
13. Włodzimierz Preyss
12. Paulina Machalica - Niemira
11. Natalia Maryńczak
10. Maciej Gryzełko
9. Tomasz Drozdowicz
8. Wojtek Biedroń
7. Krzysztof Pacholak
6. Anna Letki
5. Maja Włodarczyk
4. Ela Lis
3. Bartłomiej Konopka
2. Jacek Nagłowski
1. Miron Wojdyło

 

AddThis Social Bookmark Button