Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home O nas Bądźcie z nami przez wieki Ginące zawody związane z rynkiem wydawniczym (książki)
Projekt społeczny - Bądźcie z nami przez wieki

Ginące zawody związane z rynkiem wydawniczym (książki)

Rosnące ceny papieru, mało rozdrobniony rynek dystrybucyjny, brak jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu, a nade wszystko spadające czytelnictwo to ważne elementy, które mają wpływ na kryzys branży wydawniczej. Zmiana systemów pracy, cięcia budżetowe oraz ograniczenia z jakimi borykają się wydawnictwa to także rezygnacja z niektórych usług specjalistów. Wraz z ich odejściem będą ginąć kolejne zawody, z niezależnym wydawcą i księgarzem włącznie...

Wymarłe zawody rynku wydawniczego:

Skryba (także: skryptor) - specjalista zajmujący się odręcznym przepisywaniem dokumentów i ksiąg tworzonych ręcznie, skryba był cenioną osobą i cieszył się wielkim poważaniem. W starożytnym Egipcie nosił nazwę sesh i przepisywał zarówno pismo hieroglificzne, hieratyczne jak i demotyczne. Uważany był za część dworu królewskiego, nie musiał płacić podatków ani pełnić służby wojskowej. Skrybami byli zazwyczaj mężczyźni.

Kopista (także: katedrales) - specjalista zajmujący się przepisywaniem dokumentów i ksiąg tworzonych ręcznie (czasy średniowiecza). Najczęściej zawód ten wykonywali mnisi, choć także m.in. niewolnicy. Kopista poza dokładnym odzwierciedlaniem oryginału mógł łaczyć ze sobą utwory lub dopisywać własne fragmenty tworząc kolejne wersje dzieł już istniejących lub rozbudowując opisywany temat. Kopista kształcił się zazwyczaj w skryptoriach w klasztorach, które były swoistymi szkołami pisarskimi, świecki szkoły kaligraficzne powstały dopiero w epoce renesansu we Włoszech.

Kaligraf
- specjalista piszący kaligraficznie, który potrafił także opracować własny krój liter. Przed wynalezieniem druku autorzy książek byli także kaligrafami a ich dzieła następnie przepisywali kolejni kaligrafowie lub kopiści.

Iluminator - specjalista zajmujący się ręcznym tworzeniem ilustracji książek oraz ich zdobieniem (w tym złotem). Głównym zadaniem iluminatora było wykonywanie skomplikowanych wzorów, wymyślnych inicjałów, ozdobnych linii na manuskryptach. Iluminatorstwo to ozdabianie kart książek tworzonych ręcznie (w tym także na papirusach, skórach i innych materiałach nie będących papierem) i drukowanych.

Doksograf - specjalista spisujący myśli filozofów (czasy starożytnej Grecji).

Klikon (także: krzykacz miejski) - zawód pośrednio związany z wydawnictwem druków ulotnych. Klikon odczytywał głośno, a raczej wykrzykiwał, spisane na papierze obwieszczenia króla/władcy. Zawód ten znany był głównie w Europie.

Ginące zawody rynku wydawniczego:

Projektant okładek
Sekretarz redakcji
Maszynista
Kartograf
Ilustrator

Zagrożone zawody:

Korektor
Redaktor
Redaktor zamawiający
Redaktor techniczny
Wydawca
Dystrybutor

Zagrożone zawody pokrewne:

Księgarz
Bibliotekarz

Sandra Wilk, Audiowizualni.pl 2015

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!