Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Książki do adaptacji filmowej po uwzględnieniu zmian

Kobiety z Czerwonych Bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszka

Kobiety z Czerwonych Bagien"Kobiety z Czerwonych Bagien" Grażyna Jeromin-Gałuszka
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
Data pierwszego wydania 2010 
ISBN 978-83-7648-399-3

  

  

  

  

  

Kwalifikacja:
DO ADAPTACJI Z UWZGLĘDNIENIEM SUGEROWANYCH KIERUNKÓW ZMIAN

 • OPIS PROJEKTU
  Epicka opowieść o kobietach związanych z domem na tytułowych Czerwonych Bagnach. Historia wielopokoleniowa w perspektywie stu lat. Najwłaściwszym kierunkiem adaptacji wydaje się formuła wieloodcinkowego serialu wraz ze wszystkimi konsekwencjami dramaturgicznymi. Dla porządku – można sobie wyobrazić współczesną wersję opowieści – tylko z perspektywy losu narratorki Kornelii, jednak ten wariant przynosi drastyczne zubożenie narracji i podważa sens ewentualnego rozwijania projektu.

 • FORMA
  Jak wyżej. Epicka saga rodzinna opowiedziana z perspektywy losów kobiecych z nawiązaniem do różnych konwencji narracyjnych – romans, melodramat, powieść historyczna, elementy powieści obyczajowej i sensacyjnej. Autorka sprawnie posługuje się dialogiem, prowadzi narrację w zgodzie z wybranymi konwencjami gatunkowymi. Kwestia oryginalności wydaje się tu mieć znaczenie drugorzędne. 

 • TREŚĆ
  Historia Czerwonych Bagien opowiedziana jest z perspektywy Kornelii, która w wieku 27 lat przechodzi fizyczną i duchową rekonwalescencję w domu swoich przodków… Kornelia prowadzi swoisty dialog z prababką Rozą, strażniczką pamięci rodzinnej, kobietą dobiegającą właśnie wieku millenijnego. Zanim poznamy współczesną tajemnicę Kornelii, zostaniemy wprowadzeni w dzieje kolejnych pokoleń kobiet z Czerwonych Bagien. Przedmiotem opowieści jest ich życie duchowe i romansowe, odbywające się w cieniu tajemniczej klątwy wiszącej nad nieszczęśliwymi i krótkotrwałymi relacjami z męską częścią populacji. Słodko-gorzkie zakończenie, gdzie wraz ze śmiercią Rozy pojawiają się mężczyźni, a klątwa ulega czasowemu unieważnieniu, dopełnia całości możliwym happy endem.

 • GŁÓWNY TEMAT
  Kobiety w poszukiwaniu miłości i szczęścia.  

 • BOHATEROWIE
  - Kornelia - prawnuczka Rozy, zraniona fizycznie i duchowo, szukająca ukojenia i sensu życia.
  - Roza - prababka Kornelii, Matuzalem w spódnicy, nosicielka pamięci i archetypicznej siły kobiecego trwania wbrew wszelkim pociskom zawistnego losu…
  - Gabriela, Joanna, Mimi - wnuczki Rozy, kobiety ciężko doświadczone pochodzeniem z Czerwonych Bagien, każda niosąca swój stygmat i własną historię.
  - Mężczyźni i inne kobiety - postaci pierwszo i drugoplanowe, w różnym czasie powiązane z domem na Czerwonych Bagnach.

 • AKCJA
  Ostatnie sto lat widziane z perspektywy jednego wiejskiego domu i związanych z nim bohaterów (bohaterek). Epicka historia opowiedziana jest jednak dość dynamicznie, ze sprawnością narracyjną nabytą przez autorkę w Studium Scenariuszowym i w pisaniu wieloodcinkowego serialu.

 • PRZYDATNE UWAGI RECENZENTA
  SUGEROWANE ZMIANY, EWENTUALNIE KIERUNKI ADAPTACJI
  Jak już napisałem, najwłaściwszą formułą adaptacji wydaje się być wieloodcinkowy serial składający się z ok. 50-minutowych odcinków. Wątpię w udaną adaptację na potrzeby pojedynczego filmu fabularnego.
  Ewentualne kierunki adaptacji potencjalnie wysokie ze względu na sporą melodramatyczność historii.
  GRUPA DOCELOWA
  Kobiety!
  SZANSE NA SUKCES FREKWENCYJNY
  Może mieć bardzo przyzwoitą oglądalność telewizyjną.
  SZANSE NA UDZIAŁ W FESTIWALACH
  Niewielkie.
  SZANSE NA KOPRODUKCJE MIĘDZYNARODOWE
  Raczej znikome.
  SZACUNKOWA KOSZTOCHŁONNOŚĆ PROJEKTU
  Dość wysoka, ze względu na epicki charakter opowieści. Szczęśliwie akcja w znacznym stopniu rozgrywa się w jednej dekoracji, w odludnym miejscu…
  DODATKOWE UWAGI OSOBY RECENZUJĄCEJ
  Producenci seriali mogą podjąć próbę przygotowania projektu – pod warunkiem przekonania telewizyjnych decydentów o celowości podobnych produkcji.
  RECENZENT 
  Jacek Kondracki
  WYDAWNICTWO
  Prószyński i S-ka 
  Data pierwszego wydania 2010
AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!