Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Newslettery Elektroniczna Biblioteka

EBIB

 

 

Elektroniczna Biblioteka
www.nowyebib.info

 

 

 


Open Access Metadata - nowatorski projekt NISO [EBIB]

Zapraszamy do przeczytania tekstu Agnieszki Brachfogel (Biblioteka Narodowa) dotyczący inicjatywy NISO (National Information Standards
Organization) opracowania standardu metadanych i znaczników dla zasobów udostępnianych w ramach wolnego dostępu. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Open Access Metadata - nowatorski projekt NISO [EBIB]

"Legalna Kultura" w bibliotece [EBIB]

Publikujemy tekst Anny Równy (konsultant metodyczny, Fundacja Legalnej Kultury) poświęcony omówieniu oferty legalnych źródeł kultury dostępnych w ramach projektu Legalna Kultura. Obecnie wiele instytucji państwowych, kulturalnych czy organizacji rządowych i pozarządowych udostępnia swoje zasoby na wolnych licencjach, przyczyniając się tym samym do idei związanych z otwartą nauką i kulturą w Internecie. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: "Legalna Kultura" w bibliotece [EBIB]

Szybko, coraz szybciej, czyli o współczesnym tempie publikowania [EBIB]

Prezentujemy artykuł Aleksandry Zawadzkiej (Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersytet Wrocławski) dotyczący komunikacji naukowej i bibliometrii. Autorka przybliża obecny proces wydawniczy i problemy występujące przy upublicznianiu tradycyjnych i cyfrowych artykułów w czasopismach naukowych. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Szybko, coraz szybciej, czyli o współczesnym tempie publikowania [EBIB]

Prawo autorskie i biblioteki: aktualne zagadnienia. Perspektywa EIFL [EBIB]

Prezentujemy artykuł Teresy Hackett Electronic Information for Libraries - IP o tym, jak bibliotekarze EIFL włączają się w kształtowanie polityki międzynarodowej w ramach World Intellectual Property Organization (WIPO) [Światowej Organizacji Własności Intelektualnej] i angażują się w krajowe debaty o prawie autorskim po to, by działania współczesnych bibliotek w zakresie obsługi użytkownika opierały się o przepisy prawne. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Prawo autorskie i biblioteki: aktualne zagadnienia. Perspektywa EIFL [EBIB]

Repozytoria surowych danych [EBIB]

Bożena Bednarek-Michalska z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przedstawia nowe formy gromadzenia i opracowywania surowych danych powstających w wynikach procesów badawczych, które są dość znane w świecie, ale nie praktykowane w Polsce. W tekście "Repozytoria surowych danych — dlaczego biblioteki powinny je znać?" (przygotowanym dla EBIB) opisuje czym są takie dane i jak się je gromadzi oraz upowszechnia. Wylicza także repozytoria takich danych oraz informuje o związanych z tym tematem inicjatywach europejskich.

Czytaj więcej: Repozytoria surowych danych [EBIB]

Wizerunek bibliotek, bibliotekarzy i archiwów w świecie Gwiezdnych Wojen George'a Lucasa [EBIB]

Artykuł analizujący koncepcję archiwów danych oraz wizerunek bibliotek w filmowej sadze George'a Lucasa "Gwiezdne Wojny", serialu i książkowych publikacjach związanych z tą niezwykłą, międzygwiezdną historią. Rycerze Jedi nie tylko toczyli walkę w imię dobra lub zła, ale kreowali pozytywne postrzeganie edukacji, archiwizacji, transmisji danych (także audiowizualnych) oraz nowoczesnych sposobów z korzystania i użytkownia informacji. Tekst przygotowany został przez p. Aleksandrę Sidło z Biblioteki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu dla EBIB.

Czytaj więcej: Wizerunek bibliotek, bibliotekarzy i archiwów w świecie Gwiezdnych Wojen George'a Lucasa [EBIB]

Technologia starych [EBIB]

Artykuł podejmujący interesujące kwestie postrzegania i stosunku użytkowników do nowych technologii przygotowany przez p. Aleksandra Radwańskiego z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dla EBIB. Autor podejmuje dyskurs z tezą czy Internet w dzisiejszym kształcie zostanie odrzucony przez osoby dojrzałe, które nie są uzależnione od funkcjonowania w sieci. Czy narodzi się Internet2 (nie mylić z Web 2.0) oraz czy nowe technologie spełniają wszystkie kategorie użyteczności.

Czytaj więcej: Technologia starych [EBIB]

Świat końca 2.0 [EBIB]

Prezentujemy artykuł dotyczący idei witryn internetowych web 2.0, systemu pozwalającego na czynne uczestnictwo użytkownika przygotowany przez p. Marcina Wilkowskiego dla EBIB. Autor zastanawia się w jaki sposób i na jakich zasadach definiujemy kierunek tej ewolucji i co nam daje pisanie o innowacjach w perspektywie permanentnego kryzysu.

Czytaj więcej: Świat końca 2.0 [EBIB]

Osoby z dysfunkcją wzroku a cyfrowa przestrzeń informacyjna [EBIB]

Publikujemy tekst dotyczący problematyki udostępniania przestrzeni informacyjnej (m.in. w Internecie) osobom niewidomym i niedowidzącym. W artykule p. Ewy Adaszyńskiej i Małgorzaty Kuncewicz z Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowanego dla EBIB, gdzie działa biblioteka cyfrowa dla niewidomych, warto zwrócić na polskie i unijne przepisy prawne określające dozwolone ramy działania w kontekście praw autorskich. Ciekawy fragment poświęcono przystosowaniu witryn internetowych dla osób niepełnosprawnych (zasady Konsorcjum W3C). Zapraszamy do przeczytania fragmentu artykułu lub pobrania pełnego tekstu w formacie PDF. Niezależnym uzupełnieniem publikacji jest odnośnik do informacji o certyfikacie W3C dla strony Audiowizualni.pl.

Czytaj więcej: Osoby z dysfunkcją wzroku a cyfrowa przestrzeń informacyjna [EBIB]

Książki w filmach Romana Polańskiego [EBIB]

Kody kulturowe, zagadki, dodatkowe możliwości prowadzenia narracji w filmie, nowe możliwości koncepcyjne w fabule czy intrydze - to zalety wprowadzenia książki do filmu fabularnego. Milena M. Śliwińska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu przeprowadza analizę książki, jako dodatkowego aktora w filmografii Romana Polańskiego. Książki, zawarta w nich wiedza lub związany z nimi zawód, były często motywami jego obrazów, by wspomnieć tylko "Autora widmo", "Dziecko Rosemary", "Lokatora", "Dziewiąte wrota", "Pianistę" czy "Gorzkie gody". Tekst przygotowany dla EBIB.

Czytaj więcej: Książki w filmach Romana Polańskiego [EBIB]

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!