Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Newslettery Elektroniczna Biblioteka Szybko, coraz szybciej, czyli o współczesnym tempie publikowania [EBIB]

Szybko, coraz szybciej, czyli o współczesnym tempie publikowania [EBIB]

Prezentujemy artykuł Aleksandry Zawadzkiej (Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersytet Wrocławski) dotyczący komunikacji naukowej i bibliometrii. Autorka przybliża obecny proces wydawniczy i problemy występujące przy upublicznianiu tradycyjnych i cyfrowych artykułów w czasopismach naukowych. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienie obecnej sytuacji związanej z upublicznianiem artykułów w czasopismach naukowych. Obserwując przechodzenie periodyków od wersji drukowanej do elektronicznej, zauważa się zmiany nie tylko w kształcie samego artykułu i czasopisma, ale też w sposobie przekazywania treści do wiadomości publicznej. Przyśpieszenie procesu wydawniczego wynikające z cyfryzacji czasopism polega przede wszystkim na przeniesieniu wszystkich etapów pracy nad tekstem do środowiska elektronicznego (od napisania tekstu przez autora, przez jego
zgłoszenie aż po przedstawienie czytelnikowi). Przedmiotem rozważań jest jednak zjawisko zamieszczania artykułów w serwisach czasopism jeszcze przed skompletowaniem całego numeru periodyku. Generuje to wiele problemów bibliograficznych i bibliometrycznych, związanych przede wszystkim z koniecznością rejestracji w opisach różnych dat publikacji tekstu.

FRAGMENT:

Problematykę datowania artykułów w czasopismach elektronicznych zasygnalizował Marek Nahotko w pracy Naukowe czasopisma elektroniczne, pisząc: Przejście na cyfrowy sposób tworzenia i dostarczania artykułu spowodowało powstanie nieoczekiwanych zagrożeń i wyzwań. Jednym z nich jest wzrost ilości rozpowszechnianych wersji artykułów. Wersja opublikowana drukiem nie musi być tożsama z wersją cyfrową. Teksty bywają publikowane przed ich wydrukowaniem, pozbawione paginacji, co powoduje trudności z cytowaniem. Powstają pytania o to, co jest ostateczną wersją artykułu, gdzie ją można znaleźć i co należy traktować jako oficjalną datę publikacji.

DO POBRANIA: Współczesne tempo publikowania

Tekst przygotowany został dla biuletynu EBIB (nr 4/2014),
publikacja na stronie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.
Wybór fragmentu i podkreślenie: Audiowizualni.pl.

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!