Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Partnerzy Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne

Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne

Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne została powołana przez Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych w grudniu 2005 roku. Podstawowym powodem założenia Fundacji było powierzenie jej prowadzenia Biura Media Desk Polska. Jednak od początku Fundator planował rozwój działalności FPCA na rzecz wzmacniania produkcji niezależnej i rozwoju kinematografii w Polsce.

Realizując te plany Fundacja uruchomiła w czerwcu 2007 roku dwa programy operacyjne ("Profesjonalizacja indywidualna" oraz "Promocja filmu polskiego za granicą – program indywidualny") mające na celu umożliwienie przedstawicielom szeroko pojętych zawodów filmowych uczestnictwa w międzynarodowych imprezach filmowych, poczynając od kursów i szkoleń przez promocję polskiego filmu na festiwalach i pokazach po udział w konferencjach i panelach dyskusyjnych.
Oprócz programów operacyjnych w latach 2006 - 2013 FPCA prowadziła wysoko oceniane w Komisji Europejskiej i PISF wspomniane już Media Desk Polska. W 2009 roku Fundacja opracowała założenia Narodowego Programu Cyfryzacji Kin, nazwany roboczo D-cinema, który stał się podstawą do programu cyfryzacji kin w Polsce.

Fundacja podjęła się też opracowania na zlecenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich założeń budowy Miasteczka Filmowego w Polsce (2006-2007), a wraz z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych prowadziła w latach 2007-2012 projekt pod nazwą Regionalna Inicjatywa Audiowizualna (RIA), który rozwijał ideę zwiększenia ilości źródeł finansowania polskiej kinematografii poprzez uruchomienie Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce.

Od 2008 roku Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne tworzy także (we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych) serwis Audiowizualni.pl skierowany głównie do polskich profesjonalistów w zakresie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, reklamowych i programów telewizyjnych. Jest to jedyny w Polsce serwis dla branży audiowizualnej, gromadzący i systematyzujący, poprzez budowy baz danych, informacje na temat rynku, publikujący opracowania materiałów istotnych dla wykonywania zawodu, ale też przybliżający sylwetki, literaturę, prace naukowe z dziedziny filmu i produkcji audiowizualnej. Audiowizualni.pl są partnerem wielu inicjatyw edukacyjnych, branżowych i wydarzeń filmowych.

W 2012 roku Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne była jednym z inicjatorów Polskiej Komisji Filmowej (Film Commission Poland). Obecnie, na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy PISF-SFP-KIPA i FPCA, odpowiada za działania Film Commission Poland - wspólnego dla wszystkich regionów Polski mechanizmu promocji zagranicznej potencjału filmowego, turystycznego, inwestycyjnego i dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Kontakt:

Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne
ul. Chełmska 21, bud. 28c
00-724 Warszawa
biuro jest czynne w godz. 10.00 – 15.00
tel. (22) 851 10 55
fax: (22) 851 10 55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
osoba odpowiedzialna za programy operacyjne: Grażyna Szymańska
prezes FPCA: Ewa Borguńska
strona internetowa: www.fpca.org.pl

© Audiowizualni.pl 2014

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!