Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 55. Krakowski Festiwal Filmowy - sekcja DOCS+SCIENCE - 2015

Patronaty archiwalne

55. Krakowski Festiwal Filmowy - sekcja DOCS+SCIENCE - 2015

Krakowski Festiwal Filmowy wraz z Fundacją dla AGH zapraszają w dniach 1-5 czerwca 2015 r. na drugą odsłonę pokazu filmów naukowych DOCS+SCIENCE, która odbędzie się w ramach 55. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczna edycja sekcji to dwukrotnie większa liczba filmów, spotkania z ekspertami, a także szereg wydarzeń poprzedzających festiwal. Patronat honorowy nad pokazem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Patronat medialny sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

DOCS+SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych poświęconych nauce. W programie pojawią się intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Przegląd odbędzie się w nowym miejscu, w świetnie do tego przygotowanych salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Ścigając arktyczny lód - Jeff Orłowski

Uczestnicy festiwalu wybiorą się w niezwykłą podróż przez Arktykę i wraz z autorami filmu „Ścigając arktyczny lód” będą podglądać z niezwykłej perspektywy topniejące lody północy. Spotkają ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji w filmie „Skupieni na nieskończoności”.
Zadamy sobie także pytania o nasze geny i to jak bardzo nas determinują w filmie „Genetyka i ja”. W pokazie znajdzie się także coś dla pasjonatów przyrody. „Sekretne drogi wędrownych ptaków” zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w towarzystwie dzikich gęsi, odwiecznie przemierzających swe podniebne szlaki. Christian Moullec - bohater filmu - obserwował ptaki z bardzo bliska, lecąc wraz z nimi motolotnią, po długim procesie asymilacji, stając się pełnoprawnym członkiem stada. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Franck Cuvelier, który podzieli się z publicznością doświadczeniami z czasu tej produkcji.

Z kolei w filmie „Miłość i inżynieria” bułgarski matematyk i programista Atanas twierdzi, że znalazł odpowiedni algorytm, który pomoże samotnym i nieszczęśliwym odnaleźć szczęście w miłości. Efekty eksperymentu, który przeprowadzi wraz z swoimi nieśmiałymi kolegami na uniwersytecie w Helsinkach, zobaczymy na ekranie.
„Vermeer według Tima” opowiada historię niestrudzonego wynalazcy z Teksasu, który próbuje rozwiązać zagadkę wielkiego holenderskiego mistrza pędzla, Johannesa Vermeera, i jego niezwykle realistycznych obrazów tworzonych na 150 lat przed wynalezieniem fotografii. Film „Uwaga! Drony” zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich przyszłego wpływu na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę.

„Łańcuchy pokarmowe” ujawnią procesy ekonomiczne, które poprzez wyzysk i zniewolenie cofają nas do XIX w. W świetną podróż z doświadczonym w świecie finansów programistą  Davem Cliffem zabierze widzów nagrodzony głównym laurem na festiwalu filmów naukowych w Ołomuńcu, „Zachwyt nad logiką”, rozświetlając mroki tej niezwykle trudnej nauki, która niejednego ze swych luminarzy przyprawiła o chorobę psychiczną. Od Arystotelesa do Alicji w Krainie Czarów, od science fiction, aż po super komputery, a wszystko po to, by odnaleźć podstawy logicznego rozumowania.

Ostatnim filmem, który będzie prezentować sekcja jest „Rzeczywistość utracona” polskiego reżysera Karola Jałochowskiego, który w niezwykle pięknej formie opowie o fizyce kwantowej, trudnej dziedzinie nauki, której zawiłości zrozumieć pomogą choreografie baletowe. Pokaz filmu będzie jego światową premierą, którą uświetni reżyser, prowadząc po seansie dyskusję z widzami.

Pokazy w ramach sekcji DOCS+SCIENCE są bezpłatne. Miejsce pokazów: AGH, Budynek B8 sala 010 A i B, Kraków.

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!