Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 48 Hour Film Project 2015

Patronaty archiwalne

48 Hour Film Project 2015

Piąty w Warszawie na przełomie września i października (25.09-3.10.2015) filmowcy będą mogli zmierzyć się z czasem i zrobić film w 48 godzin. Rejestracja ekip do 5. jubileuszowej edycji 48 Hour Film Project Warsaw trwa do 25 września (udział jest płatny). 48 Hour Film Project to projekt, w którym zgłoszone ekipy filmowe wymyślają, piszą scenariusz, kręcą i montują film na zadany temat w 48 godzin. Stworzone filmy startują w konkursie odbywającym się od 14 lat w blisko 130 miastach na całym świecie; to szansa promocji zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Tego rodzaju rywalizacja ułatwia też nawiązywanie nowych kontaktów pomiędzy środowiskami filmowymi, a dla wielu uczestników 48HFP może być pierwszym poważnym krokiem ku profesjonalizacji. Patronat medialny sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

W ramach konkursu zarejestrowane ekipy mają 48 godzin na nakręcenie krótkiego (4-7 minut) filmu w oparciu o podany rekwizyt, bohatera i linijkę dialogu oraz wylosowany gatunek. Informacja o trzech obowiązkowych elementach, które muszą pojawić się w produkcji ogłoszone zostaną podczas Kickoffu – 25.09.2015 r., który odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury. Po 48 godzinach filmy muszą być gotowe i dostarczone na tzw. Dropoff – 27.09.2015 r. do godz. 19.30 w to samo miejsce.

Pokazy nakręconych filmów odbędą się od 29 września do 1 października w warszawskim Kinie Luna. Są otwarte dla publiczności.

W konkursie biorą udział ekipy z całej Polski, a zgłosić się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Kilkuosobowe jury wybierze najlepsze produkcje – aż w 13 kategoriach. Gala finałowa podczas, której poznamy laureatów odbędzie się 3 października 2015 r. Zwycięska ekipa poza nagrodami rzeczowymi otrzyma bilety lotnicze i ze swoim filmem poleci na międzynarodowy finał Filmapalooza, gdzie ma szansę walczyć o tytuł najlepszego filmu roku 2015, nagrodę pieniężną i możliwość pokazu podczas MFF w Cannes 2016 w ramach Short Film Corner.

Dodatkowym wydarzeniem, w którym może wziąć każda osoba z zarejestrowanej ekipy są bezpłatne  warsztaty filmowe (19-20 września) prowadzone przez cenionych twórców filmowych.

Rejestracja do udziału w 48HFP Warsaw jest płatna. Wszelkie informacje o zasadach konkursu, wysokości opłaty rejestracyjnej dostępne są na stronie internetowej: www.48hfppoland.pl.
Formularz rejestracyjny: www.48hourfilm.com/warsaw

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. Partnerzy konkursu: Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Mazowiecki Instytut Kultury, BadiBadi, Wspieram Kulturę. Partnerzy strategiczni: Grolsch, Za Grolsch Kultury, Audionetwork. Patronat medialny sprawuje serwis Audiowizualni.pl.


Fundacja Przestrzeń Filmowa przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 zorganizuje w tym roku w kwietniu 1. edycję 48 Hour Film Project Wrocław. Wrocławska edycja konkursu na filmy krótkometrażowe (4-7 minut) kręcone podczas 48 godzin potrwa od 17 do 25 kwietnia 2015 r., rejestracja ekip do konkursu jest płatna i rozpoczyna się 1 marca. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

W dniach 21-23 kwietnia br. wszystkie zrealizowane filmy zostaną zaprezentowane na dużym ekranie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Seanse są otwarte dla wszystkich widzów, a publiczność będzie miała możliwość wybrać swojego faworyta („Nagroda publiczności”) wypełniając kartę do głosowania. Jednocześnie kilkuosobowe jury, którego honorowym przewodniczącym został Roman Gutek przyzna nagrody w 13 kategoriach wraz z tą najważniejszą – za Najlepszy Film. Uroczysta gala finałowa podczas, której poznamy laureatów odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty 25 kwietnia 2015 r. Zwycięska ekipa 48HFP Wrocław wraz z laureatami warszawskiej i katowickiej edycji weźmie udział w etapie międzynarodowym konkursu podczas festiwalu Filmapalooza – w 2016 r., gdzie ich film powalczy o nagrody w kilkunastu kategoriach, a tym samym możliwość pokazu swojego filmu podczas MFF w Cannes 2016 w ramach Short Film Corner.

48HFP - Klaudia Kolasa

Harmonogram 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław:

• 01.03 – rozpoczęcie rejestracji ekip do konkursu na stronie 48hfppoland.pl
• 11-12.04 – bezpłatne warsztaty filmowe dla zarejestrowanych ekip w CeTA
• 17.04 – Kickoff – oficjalne rozpoczęcie konkursu, godz. 18.00 w CeTA
• 17-19.04 – 48 godzin – filmowy weekend
• 19.04 – Dropoff – do godz. 19.30 ekipy muszą dostarczyć gotowe filmy do CeTA
• 21-23.04 – projekcje filmów konkursowych w Kinie Nowe Horyzonty
• 25.04 – gala finałowa, ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród w Kinie Nowe Horyzonty


Czym jest 48 Hour Film Project?

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, a następnie kręcą i montują krótkometrażowy film (od 4 do 7 minut) w ciągu tytułowych 48 godzin. W każdej produkcji muszą pojawić się również obowiązkowe elementy: rekwizyt, tekst i bohater, które zostaną ogłoszone podczas Kickoffu. Obowiązkowym „bohaterem” każdego filmu pierwszej edycji jest również miasto. W każdym filmie musi pojawić się zatem wybrane miasto (zgodne z miejscem odbywania się konkursu), czy to w formie pocztówki, charakterystycznej lokacji, czy pejzażu na płótnie itp.

Kluczowa zasada jest jedna – na nakręcenie i oddanie gotowego filmu jest tylko 48 godzin! W konkursie biorą udział ekipy z całej Polski, a zgłosić się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Takie filmowe zadanie to dla nich nie lada wyzwanie. Dlatego ważnym punktem w działalności fundacji, organizatora konkursu jest również edukacja filmowa. Każdy uczestnik konkursu może wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. Podczas zajęć profesjonalni twórcy dzielą się swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą pracy nad scenariuszem i reżyserią w ekstremalnych warunkach czasowych. Dzięki zapałowi ekip i tym spotkaniom powstają filmy, które mają szansę zaistnieć na międzynarodowej filmowej arenie.

48Hour Film Project w Polsce

Organizatorem konkursu 48HFP jest Fundacja Przestrzeń Filmowa. W 2011 odbyła się 1. edycja 48HFP w Warszawie. W ciągu dotychczasowych edycji w Polsce powstało ponad 260 filmów, zrealizowanych zarówno przez filmowców będących na początku swojej kariery, jak i przez profesjonalistów (blisko 300 ekip filmowych). Do tej pory odbyły się trzy edycje 48HFP Katowice, jedna edycja 48HFP Kraków. W 2015 roku odbędzie się 5. edycja 48HFP Warsaw – wrzesień, 3. edycja 48HFP Katowice – maj i 1. edycja 48HFP Wrocław - kwiecień.

Idea 48HFP spotyka się również z ogromnym zainteresowaniem wśród osobistości ze świata filmu, które wsparły ją wizerunkowo lub zasiadły w Jury konkursu. Wśród nich byli m.in.: Roman Gutek, Sławomir Idziak, Bartosz Konopka, Tomasz Raczek, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Piekorz, Mitja Okorn, Anna Wydra, Agnieszka Obszańska, Łukasz Dzięcioł, Arkadiusz Tomiak, Jarosław Barzan, Xawery Żuławski, Lech Majewski, Kasia Adamik i inni znani, cenieni filmowcy.

Partnerami fundacji są uznane filmowe instytucje, uczelnie i wydziały artystyczne oraz media ogólnopolskie i lokalne. Współorganizatorami 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław są: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Partnerami konkursu zostali: Centrum Technologii Audiowizualnych, Kino Nowe Horyzonty, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Idea 48Hour Film Project

Festiwal umożliwia zarówno amatorom, jak i profesjonalistom połączenie pasji z trudnymi wymogami świata filmowego i idealnie wypełnia lukę powstałą na rynku festiwali filmowych (to jedyny w Polsce konkurs filmowy, w którym główną rolę odgrywa czas). Konkurs zachęca filmowców do wyjścia w przestrzeń miejską i wykorzystania jej do robienia filmów.

48 Hour Film Project to konkurs, który nie tylko daje szansę reżyserom na uczestnictwo w międzynarodowym przedsięwzięciu i zrobienie pierwszego kroku w kierunku filmowej kariery. Jest to także konkurs dla producentów, jakiego do tej pory w Polsce nie było.Krótki czas realizacji filmu sprawdza doskonałą organizację pracy ekipy i przygotowanie się do realizacji. Poza filmem ekipa musi dostarczyć również cały pakiet dokumentów, ponieważ jest to pełnoprawna produkcja filmowa.

Pomysł na konkurs zrodził się w USA, jego twórcą jest Mark Ruppert – producent filmowy. 48HFP organizowany jest od 14 lat, aktualnie w blisko w 130 miastach, na 6 kontynentach.

Organizator: Fundacja Przestrzeń Filmowa
Współorganizatorami 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław są: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Partnerami konkursu zostali: Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Patronat medialny sprawuje m.in. serwis Audiowizualni.pl

Informacje o konkursie:

www.48hfppoland.pl

www.48hourfilm.com/wroclaw

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!