Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne Stulecie Polskiego Filmu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 2015

Patronaty archiwalne

Stulecie Polskiego Filmu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 2015

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza do wzięcia udziału w wieczorze filmowym pod tytułem „Stulecie Polskiego Filmu”, który odbędzie się 5 marca 2015 r. o godz. 19.00 w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12) w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronat medialny sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy rozpoczęcia działalności pierwszej, profesjonalnej wytwórni filmowej w Warszawie „Sfinks”, pracy filmowej Stefana Dękierowskiego - twórcy wytwórni filmowej „Falanga” oraz 20. rocznicy śmierci wybitnej polskiej aktorki Barbary Kwiatkowskiej, zaplanowano symboliczny wieczór filmowy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W programie wieczoru, który poprowadzi Leopold Rene Nowak przewidziano koncert jazzowy Leszka Żądło poświęcony pamięci Barbary Kwiatkowskiej oraz projekcję ostatniego nakręconego w Polsce filmu, w którym aktorka zagrała pt. "Jowita".

O filmie:

"Jowita"
data premiery: 29 września 1967 r.
reżyseria: Janusz Morgenstern
scenariusz: Tadeusz Konwicki na podstawie książki Stanisława Dygata „Disneyland”.
obsada: Daniel Olbrychski, Barbara Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski
muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
zdjęcia: Jan Laskowski
scenografia: Zdzisław Kielanowski
montaż: Wiesława Otocka

"Jowita" opowiada o młodym architekcie Marku Arensie, któremu sławę przyniosły sukcesy... lekkoatletyczne. Architekt nie skupia się jednak na swoich osiągnięciach zawodowych i sportowych, pasjonuje się tylko marzeniem o prawdziwej miłości. Obiektem jego westchnień jest Jowita, której piękne oczy (tylko je, bo dziewczyna miała twarz szczelnie okrytej czarczafem) zauważył kiedyś na balu.

Nierealne marzenie zaburza poznanie studentki ASP Agnieszki, w której Marek się zakochuje. Czy to ta prawdziwa miłość? Czy to możliwe, by kochał nie potrafiąc ani uwolnić się od myślenia o Jowicie, ani zerwać swojego romansu z Heleną, żoną swego sportowego trenera? Marka zajmuje także młoda sprinterka, która miłość traktuje zupełnie nie romantycznie.

Zdesperowany marzyciel, rozgoryczony życiem i światem wywołuje awanturę w restauracji i oddaje się w ręce milicji. Trafia do więzienia, a gdy w ramach resocjalizacji zamiata ulicę dochodzi do spotkania z Agnieszką, która wyznaje, że wychodzi za mąż, i... że to ona była tajemniczą Jowitą.

O Barbarze Kwiatkowskiej:

Barbara Kwiatkowska to polska aktorka filmowa, która zadebiutowała rolą Ewy w znanej komedii "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego. W 1959 roku trafiła na Zachód, grając główną rolę - obok Jeana-Louisa Trintignanta - we francuskim obrazie „Tysięczne okno”. Rok później wystąpiła wraz z Alainem Delonem w filmie „Co za radość żyć”. Grała także w produkcjach włoskich, francuskich i niemieckich. Wystąpiła m.in. w filmie Krzysztofa Zanussiego „Blaubart” (Sinobrody, 1983) oraz w głównej roli - jako Ines - obok Helmuta Griema w Stachel im Fleisch (1981).

W latach 1959-62 była żoną Romana Polańskiego. Jej drugim mężem był natomiast Karlheinz Böhm. Owocem ich związku jest Katharine Böhm, obecnie znana szwajcarska aktorka. Ostatnie lata życia aktorka spędziła u boku muzyka jazzowego Leszka Żądło.

Zmarła w Monachium, 6 marca 1995 roku. Spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - na pomniku autorstwa Mariana Koniecznego wyryto muzyczny motyw, napisany przez ostatniego partnera aktorki, a obok umieszczono słowa Jacka Kaczmarskiego "Ewa chce spać... Basia kochała, żyła - teraz śpi".

Więcej informacji o wydarzeniu:
http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/584/w-ramach-100-lat-filmu-polskiego

Wydarzenie jest biletowane: cena biletu 8 zł, bilety można kupić on-line na stronie http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/584/w-ramach-100-lat-filmu-polskiego, w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego lub w kasie MOS godzinę przed wydarzeniem.

oprac. za informacjami Małopolskiego Ogrodu Sztuki

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!