Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne Visegrad Animation Forum 2015

Patronaty archiwalne

Visegrad Animation Forum 2015

Visegrad Animation Forum (VAF) - największe spotkanie twórców, producentów i dystrybutorów animacji z krajów Europy Środkowo-Wschodniej - zakończyło się 8 maja 2015 r. w Trzeboniu (Czechy). W tegorocznej edycji został pobity rekord liczby projektów zgłoszonych do konkursów pitchingów filmów krótkometrażowych - napłynęły 44 zgłoszenia, jak i do serii telewizyjnych – 18 projektów.

Jury konkursowe złożone z przedstawicieli telewizji z Czech, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Estonii, podjęło trudną decyzję komu przyznać główną nagrodę w kategorii serii telewizyjnej. Polskę reprezentował projekt „Bubblebit and Miau” w reżyserii Davida Touška, produkowany przez gdańskie studio G-S. Ale zwycięskim projektem, który otrzyma opiekę mentorską czeskiej telewizji i darmowy wstęp na Cartoon Forum, okazał się „Kitchen story” w reżyserii Vojtěcha Domlátila z Czech. Wyróżniono również „How the World Began?” węgierskiego reżysera Ivána Tamása za innowacyjność strony graficznej.

Konkurs projektów filmów krótkometrażowych poprzedziło case study filmu „Doradców Króla Hydropsa” w reż. Natalii Brożyńśkiej, zeszłorocznego zwycięzcy w tej kategorii. Podczas prezentacji Anna Mroczek, jedna z producentek ze studia WJTeam opowiadała o postępach w realizacji projektu i zaprezentowała efekty dotychczasowej pracy.

W konkursie projektów filmów krótkometrażowych przyznano dwa wyróżnienia dla „Egg” duńskiej reżyserki Mariny Scarpelli i dla „Superbia” w reż. Lucy Tóth z Węgier. Laureatkami konkursu zostały reżyserki z Węgier Zsuzsann Kreif i Éva Katinka Bognárs z projektem „Operation Burning Corset”.

Uczestnicy Visegrad Animation Forum 2015

 

3. edycja VAF została poszerzona o pozakonkursową prezentację serii, które są obecnie na etapie produkcji - takich jak „Kacperiada” ze studia Human Ark, czy „Basia” ze studia G-S. Jak co roku nie zabrakło spotkań z ekspertami, wykładów i warsztatów dotyczących prezentacji, poszukiwania partnerów i możliwości finansowania projektów. Partnerem wydarzenia stało się Cartoon Forum - jedno z najważniejszych na świecie spotkań producentów i dystrybutorów animacji.

Ważną częścią programu był okrągły stół z udziałem producentów i przedstawicieli telewizji, który dotyczył możliwości współpracy przy produkcji serii animowanych.

Visegrad Animation Forum (VAF) to platforma współpracy pomiędzy producentami animacji z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, dająca możliwość prezentacji najlepszych projektów i znalezienia partnerów do ich produkcji. Zarówno w dziedzinie animowanych filmów krótkometrażowych, jak i seriali telewizyjnych, VAF daje okazję do spotkań z autorami , producentami, nadawcami, dystrybutorami z Europy Środkowej i Wschodniej i ekspertami zarówno z tej części kontynentu, jak i z Francji, Niemiec, czy z Wielkiej Brytanii.

VAF został stworzony przez Association of Czech Animation Film (ASAF), który reprezentuje czeskich producentów i ich studia. Tegoroczna edycja została zorganizowana we współpracy ze stowarzyszeniami z Polski (Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji), Słowacji (APAF), Słowenii (DSAF) i węgierskiego Uniwersytetu Moholy-Nagy University of Art and Design. Polski udział w Visegrad Animation Forum nie odbyłby się bez wsparcia finansowego i pomocy partnerów, jakimi były: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut w Pradze, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz serwisy Animowany.pl i Audiowizualni.pl

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia www.visegradanimation.com


Visegrad Animation Forum (VAF) to platforma współpracy twórców i producentów filmów animowanych z regionu państw Grupy Wyszehradzkiej i ościennych. Działa jako coroczne forum, podczas którego przedstawiciele powyższych państw wymieniają się informacjami dotyczącymi lokalnych profesjonalistów, działających na ich terenie studiów zajmujących się animacją i możliwości współpracy przy nowopowstających projektach.

Kolejna edycja VAF odbędzie się w dniach 6-8 maja 2015 r. w czasie festiwalu Anifilm w Czechach w malowniczym mieście Trzeboń na południu Czech. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronat medialny sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

W trakcie Forum organizowane są wykłady i warsztaty ze sztuki pitchingu oraz spotkania z przedstawicielami mediów i producentami. Jest to również szansa na pozyskanie partnerów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń na temat możliwości dofinansowania swoich projektów.

W 2014 roku podczas organizowanego przez VAF Międzynarodowego Konkursu Pitchingów Filmów Krótkometrażowych zwycięzcą okazał się najnowszy projekt filmu Natalii Brożyńskiej „Doradcy króla Hydropsa". Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja okaże się równie szczęśliwa dla polskich twórców.

Strona VAF: www.visegradanimation.com


Visegrad Animation Forum odbędzie się w dniach od 6 do 8 maja w miejscowości Trzeboń w Czechach, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Anifilm.

Trzecia edycja Visegrad Animation Forum (VAF) to największe i najbardziej popularne wydarzenie związane z branżą filmów animowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Polskę będzie reprezentowało Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji, które zrzesza firmy produkcyjne takie, jak: Anima-Pol, Animoon, Badi Badi, Breakthru Productions, Grupa Smacznego, Dash Dot Creations, FUMI, EGoFILM, Platige Image, WJTeam, Studio Miniatur Filmowych oraz wiele innych.

W tym roku organizatorzy nawiązali współpracę z prestiżowym Cartoon Forum, w ramach której Trzeboń będzie gościł najlepszych europejskich specjalistów z dziedziny filmu animowanego, którzy przygotują autorów i producentów do sesji pitchingowej. Dwa zwycięskie projekty z kategorii Seriale Telewizyjne w Developmencie zostaną automatycznie przyjęte do głównego konkursu Cartoon Forum, który odbędzie się we wrześniu tego roku w  Tolouse, we Francji. Czeska Telewizja zapewni zwycięskiemu projektowi dodatkowe wsparcie merytoryczne, dzięki któremu osiągnie sukces na najsłynniejszych sesjach pitchingowych w Europie.

Kolejną nowością naszego programu jest Dzień Telewizyjny. Oprócz tradycyjnego pitchingu w kategorii Seriale Telewizyjne w Developmencie i bardzo popularnych meetingów 1:1, dodamy pozakonkursową sesję pitchingową Seriale Telewizyjne w Developmencie. Producenci filmów animowanych, którzy wezmą udział w sesji będą mieli możliwość zapoznania się z wybranymi przykładami seriali telewizyjnych na etapie dystrybucji i praktycznymi metodami współpracy między Wschodem i Zachodem, jak również skorzystać z doświadczenia renomowanych profesjonalistów takich jak Frederic Peuch (Planet Nemo – Francja), Greg Boardman (Three Stones Media – Wielka Brytania), Corrine Destombes (FOLIMAGE – Francja) and Marie-Helene Girod (ARTE - Francja). Po raz pierwszy w tym roku do prezentowanych projektów dołączany będzie feedback dystrybucyjny. Uczestnicy forum po raz kolejny będą mieli szansę dołączyć do grona przedstawicieli narodowych stacji telewizyjnych Europy Wschodniej przy naszym telewizyjnym okrągłym stole. Tegoroczny motyw przewodni dotyczyć będzie wymagań programów telewizyjnych względem projektów animowanych dla dzieci.   

Sekcja filmów krótkometrażowych, poza warsztatami i głównymi sesjami pitchingowymi, obejmować będzie również panel na temat nowych możliwości internetowej dystrybucji filmów krótkometrażowych. W ramach forum odbędą się również prezentacje i dyskusje na temat koprodukcji w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.  Uczestnicy forum będą mieć okazję poznania kulisów dystrybucji książek dla dzieci – czym charakteryzuje się dziecięca widownia i jakie trendy przeważają w ilustracjach książkowych.

Nowym elementem forum jest również Visegrad Animation Rallye – przegląd najlepszych filmów animowanych ostatniego roku z państw należących do Grupy Wyszehradzkiej (V4). Przegląd ten będzie kontynuowany na innych europejskich festiwalach, dzięki temu nasze najlepsze filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowej publiczności. 

Visegrad Animation Forum zostało założone przez Stowarzyszenie Czeskich Animatorów (ASAF). Jest to platforma współpracy twórców i producentów filmów animowanych z Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwszym eventem zorganizowanym przez VAF była prezentacja filmów animowanych i regionów na Międzynarodowych Targach Filmów Animowanych w Annecy w 2012 roku. Pierwsza edycja naszego forum miała miejsce w 2013 roku w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Anifilm. Współorganizatorami było Stowarzyszenie Producentów Animacji – Słowacja (APAF) i Węgierski Uniwersytet Sztuki i Projektowania (MOME).

Kontakt:

Association of Czech Animation Film, Visegrad Animation Forum Press Service:
Miroslava Janičatová
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , +420 605 358 021
www.asaf.cz
www.visegradanimation.com

ASAF
Heřmanova 3
17000, Praha 7, Holešovice
Česká republika
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!