Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 13. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi - Łodzią po Wiśle 2015

Patronaty archiwalne

13. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi - Łodzią po Wiśle 2015

11 kwietnia 2015 r. w Warszawie zakończył się tegoroczny festiwal Łodzią po Wiśle. Jury 13. „Łodzią po Wiśle” w składzie: Bodo Kox, Łukasz Gutt, Tomasz Siwiński i Kuba Socha zdecydowało przyznać główną nagrodę filmowi "Kac" w reż. Macieja Buchwalda, a za najlepszą fabułę uznało obraz "Gigant" w reż. Tomasza Jeziorskiego. W serwisie Audiowizualni.pl prezentujemy protokół posiedzenia jury.

Protokół jury:

Grand Prix: „Kac”, scenariusz i reżyseria: Maciej Buchwald (opieka artystyczna: Łukasz Barczyk)
Uzasadnienie: Za spójną i autorską, niepozbawioną poczucia humoru, wizję problemu, z którym zmagają się nasi rodacy.

Nagroda za najlepszy film fabularny: „Gigant”, scenariusz i reżyseria: Tomasz Jeziorski (opieka artystyczna: Robert Gliński, Andrzej Musiał, Witold Sobociński)
Uzasadnienie: Za umiejętne poprowadzenie młodych aktorów, które sprawia, że widz podąża za historią.

Nagroda za najlepszy film dokumentalny: „Mów do mnie”, scenariusz i reżyseria: Marta Prus (opieka artystyczna Jacek Bławut, Andrzej Sapija)
Uzasadnienie: Za szczere odsłonięcie warsztatu dokumentalisty i śmiałe przełamanie klisz narracyjnych.

Wyróżnienie: „Egzamin dojrzałości”, scenariusz i reżyseria: Filip Gieldon (opieka artystyczna Jacek Bławut, Andrzej Sapija)
Uzasadnienie: Za umiejętność znalezienia fantastycznych bohaterów i sprawne oko, które wychwytuje czysto filmowe sytuacje.

Nagroda za najlepszy film animowany: „Dokument”, realizacja: Marcin Podolec (opieka artystyczna Piotr Dumała).
Uzasadnienie: Za animację, która w niekonwencjonalny sposób wkracza w świat dokumentu.

Nagroda za najlepsze zdjęcia: „Taka nasza gra”, zdjęcia: Michał Dymek, scenariusz i reżyseria: Katarzyna Lesisz (opieka artystyczna Mariusz Grzegorzek, Jolanta Dylewska).
Uzasadnienie: Za wrażliwą pracę kamery, która świetnie współgra z emocjonalnością bohaterów.

Nagroda specjalna Artura Liebharta, dyrektora festiwalu Docs Against Gravity trafiła do Eugeniusza Pankova za film dokumentalny "Drugie życie" (opieka artystyczna: Mirosław Dembiński, Maciej Drygas).

NAGRODY FESTIWALU

Nagrody finansowe: Grand Prix – 5000 PLN, najlepszy film fabularny – 2500 PLN, najlepszy film dokumentalny – 2500 PLN, najlepszy film animowany – 2500 PLN, najlepsze zdjęcia – 2500 PLN.

Pozostałe nagrody:
Oprócz nagrody pieniężnej Maciej Buchwald otrzymał krzesło reżyserskie od firmy Krzesłoreżyserskie.pl oraz dwa dni online’u, czyli usługę efektów specjalnych, od firmy Chimney Poland.

Michał Dymek otrzymał dodatkowo nagrodę w postaci wypożyczenia dowolnego sprzętu oświetleniowego i kamerowego do wykorzystania podczas 3 dni zdjęciowych przy realizacji kolejnego filmu studenckiego Szkoły Filmowej w Łodzi od firmy HELIOGRAF Technika Filmowa.

Wszyscy laureaci otrzymali wydawnictwa filmowe przekazane przez Narodowy Instytut Audiowizualny, przewodniki po europejskich funduszach filmowych „Chimney’s Top 100 European Film Funds. The Gateway to European Financing” od Chimney Poland oraz roczne prenumeraty profesjonalnych magazynów branżowych Film&TV Kamera oraz FilmPro.

ORGANIZATOR
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

FESTIWAL ZORGANIZOWANY PRZY UDZIALE
Urząd Miasta Łodzi

WSPÓŁFINANSOWANIE
Polski Instytut Sztuki Filmowej

MECENAT
Bank Zachodni WBK

PARTNERZY
Filmoteka Narodowa, Kino Iluzjon, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ninateka, 12. Docs Against Gravity Film Festival, Legalna Kultura, Audiowizualni.pl, Filmpro, Stowarzyszenie Film 1,2, Stowarzyszenie Producentów Polskich Animacji, Wisła-Festiwal Filmów Polskich w Rosji, Heliograf Technika Filmowa i Krzesłoreżyserskie.pl

PATRONI MEDIALNI
TVP 2, TVP Kultura, Trójka Polskie Radio, Stopklatka.pl, Kino, Film&TV Kamera


10 i 11 kwietnia 2015 r. filmy studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej pokazane zostaną w kinie Iluzjon w Warszawie w ramach festiwalu "Łodzią po Wiśle". Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi zaprezentują filmy powstałe w ciągu ostatniego roku akademickiego. Impreza ma formułę konkursu - filmy w tym roku oceni jury w składzie: Bodo Kox, Łukasz Gutt, Tomasz Siwiński oraz Jakub Socha.

Jednym z wydarzeń towarzyszących jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji spotkanie pt. „Od dyplomu do debiutu – możliwości realizacyjne i pola współpracy z polskimi firmami produkcyjnymi”. Festiwal daje także możliwość uczestniczenia w cyklu "Reżyserzy i krytycy rozmawiają".

Partnerem festiwalu jest serwis Audiowizualni.pl.

- Organizujemy festiwal w Warszawie, by pokazać filmy studenckie branży filmowej, producentom, dziennikarzom, a przede wszystkim szerokiej publiczności – mówi Krzysztof Brzezowski, Pełnomocnik Rektora ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, Dyrektor Festiwalu. – To początek życia festiwalowego filmów, „wyjście poza mury Szkoły“ i często pierwsze laury.

Etiudy studentów Szkoły (etiudy fabularne - 12 tytułów, dokumentalne - 7, operatorskie - 8 i animacje - 11) obejrzą miłośnicy kina, przedstawiciele branży filmowej, producenci filmowi i dziennikarze. Jury przyzna Grand Prix oraz nagrody za najlepszą etiudę w czterech kategoriach: fabuła, dokument, animacja i zdjęcia/etiuda operatorska.

Pierwszym punktem programu tegorocznej edycji festiwalu będzie projekcja filmu "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej - absolwentki łódzkiej filmówki, nagrodzonej za reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale. Po projekcji - spotkanie z reżyserką oraz twórcami filmu. Wśród wydarzeń specjalnych festiwalu również projekcja debiutu Doroty Kędzierzawskiej "Diabły diabły" wyprodukowanego przez Studio Filmowe "Indeks" działające przy Szkole Filmowej w Łodzi, połączone ze spotkaniem z  reżyserką a także panele dyskusyjne oraz spotkania branżowe.

Wydarzenia towarzyszące:

Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji
„Od dyplomu do debiutu – możliwości realizacyjne i pola współpracy z polskimi firmami produkcyjnymi”
11 kwietnia 2015 r, godz. 15.30
kino Iluzjon, Sala Mała Czarna, wstęp wolny

Prezentacja działalności Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji

Spotkanie poprowadzą Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek:

Piotr Szczepanowicz jest młodym reżyserem, scenarzystą oraz producentem filmów animowanych. Ukończył studia na Uniwersytecie Opolskim i Szkołę Filmową w Łodzi. W latach 2010 – 2015 współpracował z krakowskim studiem animacji i postprodukcji NoLabel, gdzie wyprodukował m.in. wielokrotnie nagradzany i pokazywany za granicą debiutancki film Tomasza Popakula pt. „Ziegenort” (2013). Obecnie jest supervisorem pełnometrażowego debiutu Mariusza Wilczyńskiego pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Szczepanowicz ma duże doświadczenie, które zdobył pracując przy produkcji m.in. „Piotrusia i Wilka” (reż. Suzie Templeton), „Świtezi” (reż. Kamil Polak) i „Magic Piano” (reż. Martin Clapp).

Jako reżyser zrealizował siedem autorskich filmów krótkometrażowych m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą „Dróżnika” (2012). Współpracował także przy projektach animacji tworzonych na potrzeby multimedialnych ekspozycji muzealnych. Był współtwórcą kwartalnika shortcut poświęconego tematyce filmowej oraz jego redaktorem naczelnym w latach 2012-2013. Jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji i ekspertem PISF w latach 2014-2015.

Grzegorz Wacławek jest młodym, ale już doświadczonym producentem oraz twórcą i reżyserem filmów animowanych. Absolwent animacji w Szkole Filmowej w Łodzi oraz grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych debiutował filmem „Poza Starością”, zrealizowanym w autorskiej technice animowania zeskanowanych w 3D rzeźb ceramicznych. Jest autorem podstawy programowej nauczania animacji w szkołach artystycznych w Polsce. Ponadto pracował jako producent krótkich etiud polskich i zagranicznych reżyserów, będących częścią dużej koprodukcji chopinowskiej „Flying Machine” w Breakthru Films, które ma na swoim koncie produkcję oscarowego filmu animowanego „Piotruś i Wilk”. Zaowocowało to olbrzymim doświadczeniem producenckim i realizacyjnym dzięki ścisłej współpracy z oscarowymi producentami Hugh Welchmanem (Oscar za „Piotrusia i Wilka”) oraz Garethem Unwinem (Oscar za „Jak zostać królem”). Od lipca 2013 roku prowadzi swoje studio animacji Animoon. Grzegorz Wacławek od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2014 roku członkiem, współzałożycielem i prezesem zarządu Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji.

Reżyserzy i krytycy rozmawiają
11 kwietnia 2015 r., godz. 20.30
kino Iluzjon, Sala Stolica, wstęp wolny

Kolejne z cyklu spotkań, które tym razem odbędzie się podczas festiwalu „Łodzią po Wiśle”. Spotkania zostały wymyślone i zainicjowane w Szkole Filmowej w Łodzi z potrzeby rozmowy młodych filmowców i krytyków na temat kondycji i przyszłości polskiego kina. Na powszechnie zadawane pytania w jaką stronę zmierza rodzima kinematografia i czy młodzi filmowcy oraz krytycy mają na to wpływ, uczestnicy będą starali się odpowiedzieć poddając analizie filmy studentów Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej.
 
Prowadzący spotkanie: Kuba Mikurda i Joanna Ostrowska.

Program festiwalu, informacje o konkursowych filmach: www.lodziapowisle.pl


Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” po raz 13. już 10-11 kwietnia w Kinie Iluzjon w Warszawie. "Łodzią po Wiśle" to festiwal młodych twórców kina – studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy prezentują szerokiej publiczności swoje filmy powstałe w ciągu ostatniego roku akademickiego. Partnerem festiwalu jest serwis Audiowizualni.pl.

Wydarzenie ma formułę konkursu - filmy co roku ocenia profesjonalne jury i przyznaje Grand Prix oraz nagrody za najlepszą etiudę w czterech kategoriach: fabuła, dokument, animacja i zdjęcia/etiuda operatorska. Etiudy studentów Szkoły oglądają miłośnicy kina, przedstawiciele branży filmowej, producenci filmowi i dziennikarze. „Łodzią po Wiśle” to początek festiwalowego życia filmów i szansa na pierwsze filmowe wyróżnienia dla ich twórców.

Festiwal jest organizowany od 2003 r. w Warszawie. Od początku jego założeniem była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Z każdą kolejną edycją festiwalu wzrasta liczba jego widzów, a dyskusje po konkursowych projekcjach są gorące i inspirujące. Filmy prezentowane podczas "Łodzią po Wiśle" zdobywają potem nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

W konkursie 13. "Łodzią po Wiśle" zobaczymy filmy:

ETIUDY FABULARNE:
“Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, reż. Justyna Mytnik
“Czarna dziura”, reż. Urszula Piętka
“Gigant”, reż. Tomasz Jeziorski
“Kac”, reż. Maciej Buchwald
“Lena i ja”, reż. Kalina Alabrudzińska
“Metus”, reż. Kamil Grzybowski
“Nauka pływania”, reż. Jakub Zubrzycki
“Cyrk Pana Capodrone”, reż. Emilia Śniegoska
“Szczeniak”, reż. Karol Starnawski
“Taka nasza gra”, reż. Katarzyna Lesisz
“Wózek”, reż. Patrik Eriksson
“Zmiana czasu na zimowy”, reż. Grzegorz Dębowski

ETIUDY DOKUMENTALNE:
“To byłoby coś pięknego”, reż. Anna Morawiec
“Drugie życie”, reż. Eugeniusz Pankov
“Egzamin dojrzałości”, reż. Filip Gieldon
“Jutta i ja”, reż. Maciej Cendrowski
“Mów do mnie”, reż. Marta Prus
“Spacer”, reż. Jagoda Szelc
“Uran”, reż. Mateusz Zwoliński

ETIUDY OPERATORSKIE:
“Autobus”, reż. Jan Grobliński
“Drygawica”, reż. Emil Kalus
“Maczu pikczu”, reż. Adam Romanowski
“Maja”, reż. Jakub Michnikowski, Sebastian Weber
“Perfect killing”, reż. Antonio Eduardo Galdamez Munoz, Julian A.Ch. Kernbach
“Post mortem”, reż. Jakub Wójcik
“Przerwanie”, reż. Adam Suzin
“Trip”, reż. Tomasz Gajewski, Maciej Buchwald

ETIUDY ANIMOWANE:
“2’47””, reż. Magdalena Frączek
“Adam i Ewa”, reż. Zofia Dąbrowska
“Dokument”, reż. Marcin Podolec
“Historia człowieka, który miał za długie nogi”, reż. Beata Krzempek
“Komedia”, reż. Natalia Spychała
“Kto tam?”, reż. Artur Hanaj
“Nie trać głowy”, reż. Karolina Specht
“Płoty”, reż. Natalia Krawczuk
“Po moim trupie”, reż. Agata Mianowska
“Solus Canem”, reż. Katarzyna Strzelczyk
“Zdobywcy Trójkątnego Kosmosu”, reż. Alicja Błaszczyńska

ORGANIZATOR
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

FESTIWAL ZORGANIZOWANY PRZY UDZIALE
Urząd Miasta Łodzi

WSPÓŁFINANSOWANIE
Polski Instytut Sztuki Filmowej

MECENAT
Bank Zachodni WBK

PARTNERZY
Filmoteka Narodowa, Kino Iluzjon, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ninateka, 12. Docs Against Gravity Film Festival, Legalna Kultura, Audiowizualni.pl, Filmpro, Stowarzyszenie Film 1,2, Stowarzyszenie Producentów Polskich Animacji, Wisła-Festiwal Filmów Polskich w Rosji, Heliograf Technika Filmowa i Krzesłoreżyserskie.pl

PATRONI MEDIALNI
TVP 2, TVP Kultura, Trójka Polskie Radio, Stopklatka.pl, Kino, Film&TV Kamera

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!