Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne NInA Wersja Beta - Festiwal Kultury Audiowizualnej

Patronaty archiwalne

NInA Wersja Beta - Festiwal Kultury Audiowizualnej

NInA Wersja Beta - Festiwal Kultury Audiowizualnej pod hasłem "Nowa Fala Seriali" odbędzie się w dniach 19-22 maja 2016 r. To pierwsze w Polsce wydarzenie, które w całościowy sposób zaprezentuje jeden z najbardziej ekscytujących fenomenów w globalnej kulturze audiowizualnej ostatniej dekady – nową falę seriali autorskich.
 
Festiwal stworzy przestrzeń spotkania dla polskiej publiczności serialowej, spopularyzuje tytuły o największych walorach artystycznych, przyczyni się do edukacji twórców aspirujących do tworzenia ambitnych seriali i rozpocznie dyskusję o tym co zrobić, aby w Polsce zaczęły powstawać oryginalne produkcje telewizyjne. Jako całość będzie głosem sankcjonującym serial jako dojrzałą formę wypowiedzi artystycznej i praktyki kulturowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Audiowizualni.pl.


Festiwal NInA Wersja Beta to trzydniowe święto nowej kultury audiowizualnej, które co roku organizujemy w naszej siedzibie na warszawskim Służewie. W każdej edycji przyglądamy się –zarówno pod kątem artystycznym, jak i społecznym – wybranemu zjawisku audiowizualnemu, które wyłania się zza horyzontu, lecz nie jest jeszcze do końca ukonstytuowane i zdiagnozowane (stąd Wersja Beta). Pierwsza edycja pod nową nazwą – wcześniej była to Kultura 2.0 - odbyła się we wrześniu 2015 roku, dotyczyła interaktywnych form storytellingu, takich jak webdoc i wirtualna rzeczywistość. Tegoroczna edycja będzie poświęcona serialom.

Dlaczego Nowa Fala Seriali?

W XXI wieku seriale przestały być wyłącznie ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, choć jednocześnie zachowały to, co zawsze było ich siłą – fabularny drive, narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną (Top of the Lake, Olive Kitteridge), krytyką polityczną (The Wire, Mr. Robot) czy kulturową subwersją (Transparent, Broad City).

Ta nowa fala płynie do nas zza oceanu, gdzie wybitni twórcy kina autorskiego (tacy jak Jane Campion, Martin Scorsese, Woody Allen czy Steven Soderbergh) angażują się w projekty telewizyjne, widząc w nich ekscytujące pole do eksperymentów. Chcemy więc przyjrzeć się najciekawszym artystycznie produkcjom ze Stanów Zjednoczonych i wspólnie zastanowić się nad tym, co przyczyniło się do ich powstania. Jednocześnie równie mocno będzie nas interesować to, co dzieje się w Europie: od skandynawskiego fenomenu Nordic Noir, przez brytyjskie seriale sci-fi (Dr Who), po próby przeniesienia złotej ery seriali na grunt niemiecki francuski (Trepalium). Na tym tle przyjrzymy się też krytycznie sytuacji serialu w Polsce.
Nowe seriale są jednak fascynujące nie tylko jako zjawisko artystyczne, lecz również szerzej – jako komentarz do zmian obyczajowych czy politycznych we współczesnej kulturze. Ponadto samo oglądanie seriali jest ciekawym fenomenem społecznym - praktyką jednocześnie masową, jak i intymną (dzieje się w domowym zaciszu, często z wykorzystaniem nielegalnych źródeł, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków). W Polsce jest też zjawiskiem klasowym, powiązanym ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego.

Festiwal będzie więc jednocześnie prezentacją artystycznego fenomenu, analizą zjawiska społecznego, jak i próbą zaprojektowania przyszłości nowej fali seriali w Polsce.

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków.

NOC MUZEÓW | ZAPOWIEDŹ FESTIWALU

W sobotę 14 maja, na tydzień przed festiwalem, organizatorzy zapraszają na serialową Noc Muzeów. W kryminalno-hakersko-futurystycznym programie znalazły się:

- kinowe pokazy seriali kryminalnych i sci-fi: między innymi Paradoksu (TVP), Sherlocka (BBC), Doctora Who (BBC) i True Detective (HBO),
- otwarty wykład Macieja Kubickiego – producenta kreatywnego i story edytora Paktu, Bez tajemnic i Londyńczyków,
- warsztaty programowania dla dzieci Pan Robot,
- sesja nocnego hakowania na rzecz społeczności lokalnej.

PREMIERY

19.05 Artyści
Na kilka miesięcy przed planowaną na jesień telewizyjną premierą Monika Strzępka i Paweł Demirski zaprezentują pierwszy odcinek Artystów – oryginalnego, ośmioodcinkowego serialu o fikcyjnym, publicznym Teatrze Popularnym w Warszawie. W historii, która rozpoczyna się samobójstwem dyrektora sceny, ogniskują się najważniejsze polskie problemy ze współczesnością.

22.05 Public Enemy 
Na zakończenie festiwalu polska premiera serialu, który zaledwie miesiąc wcześniej zdobył w Cannes nagrodę Coup de Coeur! Public Enemy to thriller inspirowany prawdziwą historią seryjnego mordercy Marca Dutroux i jego żony. Guy Béranger, skazany za zabójstwo dziecka, po 20 latach wychodzi na wolność  i znajduje schronienie w klasztorze w Ardenach. Kilka dni później w sąsiedniej wsi ginie mała dziewczynka.
Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami serialu.

22.05 Tymek i Mistrz | Sekcja dziecięca
Przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka serialu, będącego telewizyjną adaptacją kultowego komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka. Oprócz tego w kinie NInA wybór seriali dla dzieci: Kacper i Emma, Parauszek i przyjaciele, Pamiętniki Florki, Hip-Hip i Hurra.

POKAZY – podczas 4 festiwalowych dni  m.in (wybrane w kolejności alfabetycznej):

Artyści, Broen, Dr Who, Ekipa, Episodes, Extras, Girls, Głęboka woda, HipHip Hurra,
Honourable Woman, Jan i Barbara, Kacper i Emma, Looking, Pamiętniki Florki, Paradoks,
Parauszek, Public Enemy, Sherlock, Showrunners, Togetherness, Tolek Banan, Top of the Lake, Treme, Trepalium, True Detective, Tymek i mistrz

DYSKUSJE

20.05 Kulisy rewolucji | Panel zagraniczny
Michał Oleszczyk, Christian Wikander, Francesco Capurro, Vincent Lannoo, Ian Macdonald
Jakie mechanizmy produkcji, edukacji i finansowania stoją za sukcesem amerykańskich seriali? Co sprawia, że w niektórych europejskich krajach powstają wybitne produkcje, a w innych jest ich bardzo niewiele?

20.05 Gdzie się podziały polskie seriale? | Panel polski
Błażej Hrapkowicz, Maciej Kubicki, Maciej Strzembosz, Magdalena Łazarkiewicz
Kiedy przestaniemy tęsknić za Wojną domową? Dlaczego mamy w Polsce tak mało nowych, autorskich seriali? Czy stać nas tylko na kopiowanie zagranicznych formatów? Czy jedyną polską specyfiką pozostanie popularność docudramy? Co można zrobić, aby wspierać ambitne produkcje? Jaka jest – w tym kontekście – misja instytucji publicznych?

20.05 Co widzi ekran? | Panel o publiczności
Kaja Szafrańska, Joanna Nowakowska, Jakub Majmurek, Mateusz Halawa
Kto w Polsce ogląda seriale i o czym to świadczy? W sekcji poświęconej publiczności zobaczymy reportaż o fanach seriali (przygotowany przez vlogerów z kanału jakbyniepaczec) i poznamy wyniki badań oglądalności wideo w sieci (specjalny raport przygotuje firma MEC Global).

SEKCJE SPECJALNE

20.05 Nordic noir: studium przypadku | Christian Wikander i Most nad Sundem
Z Christianem Wikanderem, producentem odpowiedzialnym za klasyczne skandynawskie seriale, takie jak Most nad Sundem i Prawdziwi, porozmawiamy o fenomenie nordyckich kryminałów. W dyskusji udział wezmą także twórcy polskiego serialu Pakt.
Spotkaniu będzie towarzyszyć kinowy pokaz dokumentu o fenomenie Nordic Noir, pierwszych dwóch odcinków Mostu nad Sundem oraz pierwszego odcinka serialu Pakt.

21.05 Storycode | Vincent Lannoo i Trepalium
StoryCode to cykl spotkań twórców i entuzjastów multimediów interaktywnych. Festiwalowej edycji będzie towarzyszyć projekcja pierwszego odcinka nowego francuskiego serialu Trepalium, a także spotkanie z jego twórcą, Vincentem Lannoo, który zaprezentuje towarzyszące temu tytułowi projekty interaktywne.

21.05 Spotkania po latach | Niezapomniane polskie seriale
Budzimy audiowizualne wspomnienia i wracamy do niezapomnianych polskich seriali. Do tych klasycznych – Jana i Barbary czy Stawiam na Tolka Banana, ale też do najambitniejszych produkcji ostatnich lat: Głębokiej wody i Ekipy.

Dla profesjonalistów:

Writers’ Room
Początkujący lub półprofesjonalni scenarzyści, pracując ze scenarzystami serialu Pakt, przygotują podczas warsztatów w NInA spekulacyjne scenariusze odcinka tego serialu. Warsztaty będą zbliżoną do rzeczywistości „symulacją” Writers’ Roomu.

Seminarium: Życie jako serial
Seminarium realizowane we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW. Wideo-dziennik intymny jako serial. Serializacja życia w postaci autobiograficznych rejestracji audiowizualnych. W tle: Jonas Mekas, Tarnation, Nanni Moretti. Moderacja: Asia Kubicka. Prelegenci: Iwona Kurz, Ian W. Macdonald.

22.05 Ninówka | Piknik sąsiedzki
Przyjdź z rodziną w majowy weekend na dziedziniec NInA, weź udział w psotach dla dużych i małych dzieci, zjedz z nami śniadanie pod chmurką, wymień się płytami, książkami i filmami oraz sprawdź, jakie warsztaty serialowe przygotowaliśmy dla całej rodziny!

KONCERTY

21.05 The Stubs
Krótko, na temat, brudno, głośno i z przytupem. The Stubs brzmią jakby teleportowali się z lat siedemdziesiątych – z bluesowego Missisipi lub nowojorskiego klubu CBGB. Dawka energii przed maratonem seriali.

22.05 Kocham Służew | Sąsiedzka parada w stylu nowoorleańskim
Niespełna 60-osobowa orkiestra Grandioso poprowadzi przez ulice Służewa godzinny taneczny przemarsz inspirowany serialem Treme. Obowiązują trzy zasady: taneczny krok, parasol w dłoni i dobry humor.

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!