Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 5. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun 2014

Patronaty archiwalne

5. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun 2014

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów. Jubileuszowa, 5. edycja RegioFun odbędzie się w dniach 7-12 października 2014 r. w Katowicach. Na RegioFun odbywają się dwa konkursy: Konkurs pełnego metrażu  oraz Konkurs krótkiego i średniego metrażu. Łączna pula nagród wynosi 20 000 euro.

W festiwalowych kinach wyświetlone zostaną najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, jakie nie mogłyby być zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Festiwal to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata. Patronat medialny nad imprezą sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

W tym roku zaprezentowanych zostanie ponad 70 filmów (w tym 43 filmy pełnometrażowe), w tym 45 zostanie pokazanych premierowo w Polsce, a aż 69 pojawi się premierowo na Śląsku. Organizatorzy festiwalu szykują na jubileusz nie lada gratkę – nowej sekcji „Border Gate” poświęconej przekraczaniu granic w produkcjach filmowych towarzyszyć będzie „Ogród Gwiazd”, czyli spotkania publiczności z festiwalowymi gośćmi. Pojawi się także nowa nagroda, którą począwszy od tegorocznej edycji RegioFun honorować będzie producentów wytyczających nowe ścieżki, które – jak się okazuje – o wiele prościej jest wytyczać filmom finansowanym z funduszy regionalnych. W tym roku statuetka „Border Gate Award” trafi w ręce duńskiego producenta Petera Aalbaecka Jensena, który wraz z Larsem von Trierem założył firmę Zentropa. To właśnie w Zentropie narodziła się idea manifestu filmowego znanego jako „Dogma 95”, zrealizowana w „Dogville”, „Tańcząc w ciemnościach” czy nominowanym w 2006 roku do Oskara filmie „Tuż po weselu”. Peter Aalbaeck Jensen spotka się z festiwalową publicznością w Kinie Kosmos w „Ogrodzie Gwiazd”.

Koneserów europejskiego kina, którzy wybiorą się na RegioFun, zaciekawić powinien przegląd filmów Xaviera Bermudeza. W filmowej retrospektywie artysty znajdzie się 5 filmów: „Nena”, „Leon i Olvido”, „Rafael”, „Opowieść dla Oliwii” oraz „Wartość czasu” – cztery pierwsze tytuły pojawią się na polskich ekranach po raz pierwszy. Tradycyjnie w paśmie Regio-Cannes pokazane zostaną nowości prezentowane na największym w Europie festiwalu filmowym, jakie powstały dzięki udziałowi w nich regionalnych funduszy. W tym roku autorskie pasmo przedstawi również Filmoteka Śląska. Przywoła ona filmy często przełomowe dla europejskiej kinematografii, prezentując je w odrestaurowanych, cyfrowych kopiach: „Basen” (1969) reż. Jacques Deray;  „Vampyre” (1931) reż. Carl Dreyer; „Medea” (1969) reż. P.P. Pasolini; „Orfeusz” (1950) reż. Jean Cocteau; „L'arme a gauche” (1965) reż. Claude Sautet. Dedykowane sobie filmowe pasmo odnajdą również najmłodsi – KLAPS, czyli RegioFun dzieciom.

Cykle wydarzeń 2014:

Border Gate
Filmoteka Śląska przedstawia - Europejska Panorama
KLAPS, czyli RegioFun dzieciom
Konkurs pełnego metrażu
Konkurs średniego i krótkiego metrażu
Ogród gwiazd
Panorama Regionalnych Funduszy Filmowych
Pokazy specjalne
Regio-Cannes

Strona imprezy: www.regiofun.pl

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!