Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 40. Festiwal Filmowy w Gdyni: Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Nie lubię poniedziałku" 2015

Patronaty archiwalne

40. Festiwal Filmowy w Gdyni: Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Nie lubię poniedziałku" 2015

Jak zakochać się, to tylko w Warszawie. Zwłaszcza że dzięki rekonstrukcji cyfrowej nigdy jeszcze nie była tak ładna, o czym będzie się można przekonać we wrześniu podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wydarzeniem specjalnym imprezy będzie bowiem uroczysty pokaz zrekonstruowanej cyfrowo kultowej komedii Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku" (1971). Pokaz odbędzie się 17 września 2015 r. o godz. 18.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, a uświetni go spotkanie z twórcami filmu, z Tadeuszem Chmielewskim na czele. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

Kadr z filmu Nie lubię poniedziałku

"Nie lubię poniedziałku" to jedna z najlepszych rodzimych komedii pomyłek, pokazująca - z dużym przymrużeniem oka - absurdy ery wczesnego Gierka. Zbiór skeczy związanych luźno z fabułą z jednej strony pozwala nakreślić portret pewnej zbiorowości, z drugiej układa się w swoiste wyznanie miłości, hymn ku czci Warszawy, którą mieszkańcy kochają, mimo wszystkich problemów, jakie im stwarza codzienność.

Film Tadeusza Chmielewskiego, tegorocznego laureata Platynowych Lwów, to kolejny - po "Nie ma róży bez ognia", "Pannach z Wilka", "Człowieku z marmuru" i "Zmruż oczy" - pokaz specjalny arcydzieła polskiego kina na Festiwalu Filmowym w Gdyni sponsorowany przez PKO Bank Polski.

Mecenas pokazu: PKO Bank Polski
Organizatorzy: Studio Filmowe Kadr, Festiwal Filmowy w Gdyni, KinoRP, CRF
Partnerzy: SFP, PISF, Narodowy Instytut Audiowizualny, Orka, BTI, KPD
Patroni medialni: Onet.pl, TVP Kultura, Kino za rogiem, Polskie Radio - Trójka, SFP.org.pl, Audiowizualni.pl


Dodatkowe informacje o pokazach odnowionych filmów w Gdyni:

40. Festiwal Filmowy w Gdyni wraz z Cyfrowym Repozytorium Filmowym zapraszają na szereg wydarzeń związanych z odnowionymi polskimi filmami fabularnymi. Jednym z najważniejszych będzie uroczysty pokaz filmu laureata Platynowych Lwów Tadeusza Chmielewskiego (17 września 2015 roku o godz. 18.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym) - "Nie lubię poniedziałku" w nowej, cyfrowej wersji. Projekcji, przygotowanej we współpracy i pod patronatem PKO Banku Polskiego, towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami tego filmu.

"Nie lubię poniedziałku" to jedna z najlepszych rodzimych komedii pomyłek, pokazująca - z dużym przymrużeniem oka - absurdy ery wczesnego Gierka. Zbiór wątków związanych luźno z fabułą, z jednej strony pozwala nakreślić portret pewnej zbiorowości, z drugiej układa się w swoiste wyznanie miłości, hymn ku czci Warszawy, którą mieszkańcy kochają, mimo wszystkich problemów, jakie stwarza codzienność. Tadeusz Chmielewski wspomina niezwykłe okoliczności powstawania tego filmu na łamach dodatku "Plus Minus" "Rzeczpospolitej" w artykule Barbary Holender (14.08.2015) - "Nie chciałem robić niczego - wspomina Chmielewski. - Ale siedzimy w gabinecie ministra, koledzy opowiadają o swoich planach, przychodzi moja kolej i wymyślam cokolwiek: "Panie ministrze, mam pomysł, niestety, niełatwy. Widziałem japońską animację, w której była cała masa bohaterów, stale śledzimy tam kogoś nowego. Chciałbym zrealizować podobny film". A następnego dnia dzwoni Kawalerowicz: "Masz zatwierdzony scenariusz filmu". „Jakiego filmu? - pytam. - Przecież nie ma żadnego scenariusza!" Za chwilę dostaję informację, że już są pieniądze, film został skierowany do produkcji. To co miałem robić? Zajrzałem do luźnych notatek, które robiłem przez lata, przesiedziałem kilka nocy i coś skleciłem. Prawie z płaczem wyjechałem na plan. Myślałem, że może uratuje mnie montażysta.

Kolejny szczególny pokaz to emisja jednego z najsłynniejszych polskich filmów na świecie, czyli "Noża w wodzie" Romana Polańskiego. Jest to jak na razie jedyny polski film zrekonstruowany w rozdzielczości 4K. Pokaz tego filmu odbędzie się 16 września o godz. 10.00 w ramach warsztatów aktorskich "Jak oni grają?", opracowanych i prowadzonych przez aktorkę Małgorzatę Potocką.

Za wyborem tak wysokiej rozdzielczości przemawiał charakter filmu Polańskiego. "Nóż w wodzie" w 4K to film o niewiarygodnej ilości szczegółów. Czterokrotnie większa rozdzielczość od obecnie stosowanej rozdzielczości kinowej 2K - to ponad 9,7 mln pixeli - pozwala to wydobyć z obrazu każdy najdrobniejszy detal. Bez problemu zobaczymy więc zmarszczki na twarzach, czy powiewające na wietrze pojedyncze włosy na głowach aktorów płynących rozpędzoną żaglówką. To wszystko było dotychczas widoczne w obiektywie kamery jedynie w czasie realizacji filmu. Ze względu na tak wysoką, unikalną rozdzielczość obrazu, proces rekonstrukcji cyfrowej wymagał najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi i stacji graficznych. Właśnie ze względu na te dodatkowe wymagania techniczne, co roku na świecie rekonstruowanych w rozdzielczości 4K jest tylko kilka filmów - wyjaśnia Łukasz Rutkowski z ReKino, firmy odpowiedzialnej za rekonstrukcję cyfrową obrazu, nominowanego do Oscara arcydzieła Polańskiego.

W ramach warsztatów z Małgorzatą Potocką widzowie będą mogli przypomnieć sobie również inny polski film, także nominowany do Oscara - "Panny z Wilka" (17 września, godz. 10.00) Premiera cyfrowej wersji filmu w 2012 roku była wielkim wydarzeniem festiwalu. "Panny z Wilka" to jeden z licznych polskich filmów, które zostały odnowione w ramach pionierskiego projektu cyfryzacji i rekonstrukcji KinoRP.

Odrestaurowane arcydzieło Wojciecha Jerzego Hasa "Jak być kochaną" stanie się pretekstem do spotkania z księdzem Andrzejem Lutrem, autorem prezentowanej w Gdyni książki "Kino wiecznie młode". Projekcja filmu odbędzie się w piątek 18 września 2015 roku o godz. 13.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym, a spotkanie z autorem będzie miało miejsce godzinę wcześniej, o godz. 12.00, w Galerii w GCF.

Odrestaurowane filmy trafią także na pokazy plenerowe. CRF zaprasza na niezwykły, głośny film Piotra Szulkina "O-bi, O-ba: koniec cywilizacji". Pokaz odbędzie się w plenerze, na pl. Grunwaldzkim, 17 września o godz. 20.30

Obok "Nie lubię poniedziałku", w ramach sekcji Czysta klasyka można będzie obejrzeć sześć zrekonstruowanych cyfrowo, pełnometrażowych filmów fabularnych. "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka - 15 września o godz. 16.00, po nim o godz. 19.15 "Zmory" Wojciecha Marczewskiego, 16 września o godz. 18.30 - „Lekcję martwego języka” Janusza Majewskiego i 17 września o godz. 15.30 "Szpital przemienienia" Edwarda Żebrowskiego. Wszystkie te projekcje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Natomiast w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront odbywać się będą projekcje Czystej Klasyki z cyklu In memoriam. 15 września o godz. 13.30 widzowie obejrzą "Krzyk" Barbary Sass-Zdort, a 16 września o 16.00 "Mojego Nikifora" Krzysztofa Krauzego. Tej ostatniej projekcji towarzyszyć będzie krótki metraż Krzysztofa Krauzego "Deklinacja" udostępniony przez Studio Miniatur Filmowych. Warto podkreślić, że zarówno "Mój Nikifor", jak i wspomniane wyżej "Panny z Wilka" zostały zrekonstruowane dzięki mecenatowi banku PKO BP, który od dawna angażuje się w przywracanie polskim filmom blasku, jest też jednocześnie mecenasem Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Dodatkowe informacje:

Od 2010 roku Cyfrowe Repozytorium Filmowe wzięło udział w rekonstrukcji cyfrowej ponad 160 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, nadzorując procesy ich rekonstrukcji, a następnie zabezpieczając i dystrybuując kopie cyfrowe zrekonstruowanych filmów. Podczas Festiwalu obejrzymy aż 11 z nich. Partnerami pokazów są właściciele praw autorskich do filmów, Studio Filmowe "Kadr", "Tor" oraz "Zebra".

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!