Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne Festiwal NInA Wersja Beta. Cyfrowe opowieści 2015

Patronaty archiwalne

Festiwal NInA Wersja Beta. Cyfrowe opowieści 2015

Festiwal Wersja Beta organizowany w dniach 25-27 września 2015 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie to kontynuacja festiwalu „Kultura 2.0” w rozszerzonej formule szeroko uwzględniającej misję NInA, jaką jest archiwizowanie, digitalizowanie i udostępnianie kultury. Organizatorzy zwracają uwagę na ideę instytutu teraźniejszości i muzeum społecznego. Wraz z otwarciem zmodernizowanej siedziby NInA stał się otwartą na co dzień przestrzenią użyteczności publicznej. Festiwal będzie momentem szczególnego święta, dniami otwartymi całej instytucji i okazją do realnego spotkania z odbiorcami i twórcami. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Audiowizualni.pl.

Celem Festiwalu jest promocja nowych ujęć kultury, ze szczególnym naciskiem na kulturę polską, poszukiwanie definicji nowych zjawisk w kulturze i humanistyce  – rodzących się na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego, kultury popularnej i artystycznej.

Do podstawowych celów należy zaliczyć także: wzbudzanie dyskusji publicznej na temat kultury Sieci, cyfrowych opowieści, stroytellingu i archiwów, sieciowanie z instytucjami w Polsce w ramach Centrum Kompetencji; edukację medialną, artystyczne ujęcia tematyki archiwów, pamięci, kultury 2.0;

Festiwal będzie kilkudniowym świętem kultury audiowizualnej, bogatym w wydarzenia artystyczne, zarówno te spektakularne, przyciągające szeroką publiczność (koncerty, specjalne pokazy filmowe), wystawy, jak i dedykowane mniejszym, bardziej wyspecjalizowanym grupom odbiorców (warsztaty nowomediowe dla twórców), a także konferencje, debaty, projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Festiwal wykorzysta w pełni możliwości przestrzenne nowej siedziby NInA 2015 – dziedziniec, salę wielofunkcyjną, salę klubową, sale konferencyjne i laboratoria edukacyjne. Będzie najważniejszym w roku programowym wydarzeniem NInA. Tak duże przedsięwzięcie znacznie przekroczy skalę dotychczasowej konferencji „Kultura 2.0” organizowanej corocznie przez Instytut.

W programie planowanej na weekend 25-27 września 2015 pierwszej edycji Festiwalu kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta pod hasłem „Cyfrowe opowieści” znajdą się dwa bloki programowe dotyczące nowych strategii narracyjnych w kulturze, historii poprzez media cyfrowe i ujęcia archiwów w perspektywie afektywnej, a także m.in.: program młodej polskiej sceny muzycznej, projekt lokalny autorstwa Krzysztofa Żwirblisa i mieszkańców na temat historii miejsca – Służewa i jego pamięci, debaty, udział światowej sławy profesora Lva Manovicha, medialabowa wystawa, interaktywne instalacje polskich i zagranicznych twórców webdoców i audiowizualny piknik rodzinny przygotowany przez zespół NInA.

W programie muzycznym Festiwalu pojawią się muzycy Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. Igora Krenza pod dyrekcją Macia Morettiego. WOR zagrał dotychczas zaledwie kilkukrotnie, za każdym razem będąc projektem nowym, unikatowym, z płynnie zmieniającym się składem muzyków połączonych dźwiękowymi poszukiwaniami. W skład formacji wchodzą muzycy skupieni wokół wytwórni Lado ABC. Orkiestra zagra program przygotowany specjalnie dla Festiwalu, a złoży się na niego muzyka z polskich seriali filmowych. Pozostając w kręgu muzyki rozrywkowej, Festiwal zakończy występ 3275 kg Orchestra, nowego projektu muzycznego Macieja Trifonidisa Bielawskiego. W skład  tego młodego, wypełnionego energią warszawskiego big bandu wchodzą muzycy z różnych środowisk muzycznych. Muzyka, którą wykonują, to połączenie brzmień ze sceny jazzowej, folkowej, a także klasycznej. Również i tym razem harmonogram tego popołudniowego koncertu wypełnią kompozycje oparte na brzmieniach etnicznych, jazzie i muzyce filmowej.

Pomiędzy koncertami i pozostałymi wydarzeniami w ramach Festiwalu, oprawę muzyczną zagwarantuje kolektyw didżejski The Very Polish Cut Outs, kultowa polska oficyna, której celem jest wyciąganie z niebytu zapomnianych perełek polskiej muzyki rozrywkowej i adaptowanie ich na współczesne parkiety.

Strona internetowa wydarzenia: www.nina.gov.pl/projekty/festiwal-nina-wersja-beta-cyfrowe-opowiesci/

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!