Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Patronaty Patronaty archiwalne 2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2015

Patronaty archiwalne

2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2015

2. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci odbędzie się w dniach 26 września – 4 października 2015 r. i gościć będzie w 17 miastach. W mateczniku festiwalu – Warszawie – zaprezentowanych zostanie 70 filmów długich i krótkich. Projekcje odbywać się będą w kinach Muranów i Praha oraz 15 lokalnych kawiarniach. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Zanurzmy się w filmie", a program festiwalu podzielony będzie na sekcje. Najważniejsza z nich, czyli konkurs, to osiem pełnych metraży, które nie były pokazywane wcześniej w polskich kinach. Filmy konkursowe wyświetlane będą we wszystkich miastach festiwalowych.

Wśród filmów konkursowych znajdzie się między innymi norweska animacja "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", której główny bohater doskonale znany jest polskim czytelnikom serii książek (Wydawnictwo Zakamarki) autorstwa Gunilli Bergström. Autorka będzie gościem tegorocznego festiwalu. Kolejna konkursowa propozycja to "Magiczne święta Kacpra i Emmy" – dalsze losy przedszkolaków znanych już z pierwszej edycji Kina Dzieci (pierwsza część przygód Kacpra i Emmy – "Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele" została nagrodzona przez jury oraz publiczność 1. FFKD). Widzowie będą mogli również obejrzeć nagrodzony na jednym z najważniejszych festiwali animacji w Annecy brazylijski film "Chłopiec i świat". W konkursie znajdzie się również holenderski film "Życie według Nino". Scenarzystką filmu jest Urszula Antoniak, która spotka się z widzami podczas festiwalu.

Krajem, którego kinematografii szczególnie się przyjrzymy w tym roku, będą Niemcy. Sekcja przygotowana została we współpracy z Goethe-Institut. Oprócz współczesnych filmów aktorskich i zestawu krótkich animacji,  w jej ramach prezentowana będzie również twórczość Lotte Reiniger (1899–1981), czyli animacje oparte na tradycjach chińskiego teatru cieni, które podczas festiwalu wyświetlane będą na seansach z muzyką na żywo.

W sekcji krótkich metraży obejrzeć będzie można między innymi nominowane do Oscara filmy "Ja i mój rower" oraz "Boogaloo i Graham".

Na festiwalu pokazane zostaną również hity ubiegłorocznej edycji zebrane w sekcji Panorama. Projekcjom towarzyszyć będą konkursy, warsztaty plastyczne oraz plebiscyt dla dorosłych na najlepszą dobranockę ich dzieciństwa. Drugą edycję zakończy bal przebierańców.

Festiwalowi towarzyszyć będzie akcja Czarno-białe. Rozmawiamy o estetyce, na którą złożą się wystawy grafik, warsztaty z twórcami ilustracji i konferencja dla profesjonalistów związanych z kulturą dla dzieci.

W tym roku festiwal kontynuuje swoje zaangażowanie w dziedzinie produkcji filmów dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się m.in. panel dyskusyjny, którego celem będzie określenie najważniejszych postulatów do zrealizowania, które wspomogą rodzimą produkcję dla dzieci, warsztaty Tworzymy nowych bohaterów, podczas których dzieci i scenarzyści pracować będą nad „osobowością” przyszłych, wymarzonych bohaterów filmów dla dzieci oraz podsumowanie warsztatów scenariuszowo-producenckich FILMS FOR KIDS.Pro organizowanych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Za pierwszą edycję festiwal otrzymał w plebiscycie „Gazety Co jest grane” Wdechę publiczności w kategorii „Wydarzenie roku”.

Strona festiwalu: www.kinodzieci.pl


2. Kino Dzieci 2015

Elementy festiwalu:

Konkurs filmowy

W każdym z festiwalowych miast pokazanych zostanie osiem konkursowych filmów. Trzon sekcji stanowią aktorskie fabuły: trzymające w napięciu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Brom”; „Jill i Joy” - opowieść o magii, którą można odnaleźć w codziennym życiu; „Wojna na deski” o przyjaźni i rywalizacji oraz wzruszająca holenderska produkcja „Życie według Nino”, do której scenariusz napisała Polka Urszula Antoniak. W zestawie konkursowym znalazły się także: „Magiczne święta Kacpra i Emmy”, ciąg dalszy opowieści o parze rezolutnych norweskich przedszkolaków oraz nagrodzona na Berlinale opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy „Mamo, kocham cię”. Zestaw uzupełniają dwie znakomite animacje „Hokus, pokus, Albercie Albertsonie” na podstawie bestsellerowej serii książek Gunilli Bergström oraz „Chłopiec i świat” (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival).

Sekcję konkursową oceniać będą dwa profesjonalne jury: dziennikarzy i reżyserów. Swojego faworyta wybiorą także widzowie w ogólnopolskim głosowaniu. Twórcom najlepszych tytułów wręczone zostaną festiwalowe laury – Kwiaty Paproci.

Akcja „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce”

To seria interdyscyplinarnych wydarzeń, rozmów, warsztatów, których wspólnym celem jest zainicjowanie debaty na temat kształtowania gustu najmłodszych. Specjaliści z różnych dziedzin szukać będą odpowiedzi na pytanie, jak uczyć maluchy poczucia piękna i harmonii. Co robić, by w przyszłości dzieci wyrosły na świadomych, wrażliwych odbiorców? Jakich inspiracji im dostarczać? Już w ubiegłym roku Kino Dzieci zaskoczyło widzów oryginalnymi grafikami i plakatami bazującymi na czarno-białej kolorystyce. W tym roku festiwalowi towarzyszy monochromatyczny katalog.

W programie Kina Dzieci mocną reprezentację stanowią wysmakowane wizualnie produkcje jak oklaskiwana na świecie animacja „Chłopiec i świat”. Elementem akcji jest także wystawa prac polskich rysowników, m.in. Marii Ekier, Józefa Wilkonia, Marii Dek, Oli Cieślak i Pawła Pawlaka  – „Poszukujemy nowego bohatera” w warszawskiej Stacji Muranów. Znani twórcy stworzyli galerię ludzi, zwierząt, dziwolągów i stworów. Być może któryś z nich zainspiruje polskich filmowców i trafi na duży ekran.

Europejskie inspiracje

Co roku podczas festiwalu prezentowana jest inna kinematografia narodowa. Podczas pierwszej edycji Kina Dzieci gościem specjalnym była Norwegia. Tym razem zobaczymy, jak z dziecięcym kinem radzą sobie Niemcy. Poza najnowszymi produkcjami w programie znalazł się przegląd niezwykłych, przypominających teatr cieni, animacji Lotte Reiniger. Reżyserka przeniosła do filmowego świata słynne bajki: „Calineczkę”, „Śpiącą Królewnę”, „Jasia i magiczną fasolę” i „Złotą gęś”. Podczas festiwalu można je będzie zobaczyć z muzyką na żywo graną przez dzieci. Współorganizatorem sekcji „Wie geht’s dir?” („Jak się masz?”) jest Goethe-Institut.

Finał warsztatów Films for Kids.Pro i konferencja "Kręcimy kinem dla dzieci" 

FILMS FOR KIDS.Pro to autorski projekt Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – organizatora Kina Dzieci służący rozwojowi polskiej kinematografii dla najmłodszych. Jego efektem są scenariusze filmów dla dzieci, nad którymi pracowali scenarzyści oraz producenci filmowi z Polski i Norwegii. Podsumowaniem projektu będzie wyjątkowe spotkanie w „Jurcie opowiadaczy”. Tam zabrzmią historie, które wkrótce mają szansę trafić na ekrany. Z myślą o ekspertach, filmowcach, producentach, przygotowano konferencję „Kręcimy filmem dla dzieci”, ale wziąć mogą w niej wszyscy chcący dowiedzieć się, jak powstają najlepsze produkcje dla małych widzów i jak wypełnić tę lukę w Polsce.
• Jurta opowiadaczy – 3-4 października, plac przed Kinem Muranów, wstęp wolny
• Konferencja Kręcimy filmem dla dzieci – 1 października, Kino Muranów, wstęp wolny

Program konferencji:

godz. 10.00 – 10.30 - wstęp
godz. 10.30 – 12.00 - masterclass Urszuli Antoniak na temat scenopisarstwa dla dzieci i scenariusza filmu "Życie według Nino", którego jest autorką
godz. 12.00 – 12.15 - przerwa
godz. 12.15 – 13.45 - debata poświęcona celom i wyzwaniom produkcji filmowej dla dzieci w Polsce
godz. 13.45 – 14.15 - przerwa lunchowa
godz. 14.15 – 15.00 pitching polskich scenariuszy powstałych w ramach FILMS FOR KIDS.Pro:
- "Tiger", scen. Maria Wojtyszko, prod. Małgorzata Kozioł
- "The House of Music", scen. Agnieszka Szczepańska, prod. Joanna Wendorff-Østergaard
- "Buddy", scen. Małgorzata Giec, prod. Piotr Domarańczyk
- "Julka, Olek and real mess", scen. Marta Karwowska, prod. Agnieszka Dziedzic
godz. 15.00 – 15.15 - przerwa
godz. 15.15 – 16.00 - pitching polskich scenariuszy powstałych w ramach FILMS FOR KIDS.Pro:
- "Invisibles", scen. Irena Gruca-Rozbicka, prod. Filip Kovčin
- "How to tame the monster", scen. Izabela Aleksandrowicz, prod. Natalia Łodygowska
- "Julka", scen. Kasia Sienkiewicz-Kosik, Rafał Kosik, prod. Iwona Harris
- "Bastek on skeleton's trial", scen. Ewa Martynkien, prod. Magdalena Rychła
godz. 16.00 – 16.30 - podsumowanie konferencji

Zgłoszenia udziału:

Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić interaktywny formularz znajdujący się tutaj: https://docs.google.com/a/nowehoryzonty.pl/forms/d/1aQFQr42x_FtWPsJEy0nMZM1Rfy9m4uKDJhow91ek5Tg/viewform

Filmy Lotte Reiniger z muzyką na żywo 

Okazja obejrzenia klasyki dziecięcego kina – animacji sylwetkowych, których prekursorką była Lotte Reiniger, które porównać można z teatrem cieni. Jako kanwa do wysmakowanych estetycznie opowieści posłużyły słynne bajki, m.in. o Calineczce i Śpiącej Królewnie. Dodatkowy klimat stworzy muzyka grana na żywo przez małych artystów – amatorów. W roli muzyka może wystąpić każde dziecko, wystarczy, że zgłosi się do udziału w warsztatach poprzedzających koncert. Współorganizatorami wydarzenia są Goethe-Institut i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
• Zestaw krótkich filmów Lotte Reiniger – 3 października, godz. 10, Kino Nowe Horyzonty;
4 października, godz. 12 Kino Muranów

Spotkania z Gunillą Bergström

Autorka i ilustratorka bestsellerowej, tłumaczonej na kilkadziesiąt języków serii o Albercie Albertsonie przyjedzie na festiwal, by wspólnie z widzami obejrzeć filmową wersję przygód swojego bohatera „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie”. Gunilla Bergström spotka się z widzami w Warszawie 26 września. Dziesiątka szczęśliwców, zwycięzców konkursu organizowanego wspólnie z Wydawnictwem Zakamarki, dzień później zje ze słynną pisarką śniadanie.
Książki o Albercie rozeszły się na całym świecie w ponad ośmiomilionowym nakładzie. Kultowa seria liczy ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, m.in. przyznawany przez szwedzki rząd medal Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.
• Otwarcie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci: Pokaz filmu Hokus-pokus, Albercie Albertsonie oraz spotkanie z Gunillą Bergström 26 września, Kino Muranów

Kino dzieci na śniadanie

Kino Dzieci zainauguruje 26 września cykl filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich kawiarniach. To okazja obejrzenia nieprezentowanych dotąd w Polsce krótkich metraży i zabawy inspirowanej filmami. Warto się wybrać, tym bardziej, że paragon podstemplowany w kawiarni uprawnia do zniżki na festiwalowe bilety.
• pełna lista miejsc biorących udział w akcji na: www.kinodzieci.pl/wydarzenia/kino-dzieci-na-sniadanie

Kino Dzieci gra z Legią

Seanse organizowane we współpracy z Fundacją Legii. Na ekranie wyjątkowe filmy z wątkami sportowym w tle, po pokazach spotkania z wyjątkowymi gośćmi i rozmowy o przygodach bohaterów, o przyjaźni, sporcie i fair play oraz oczywiście… o piłce.

• Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele – 26 września, godz. 10.30, Kino Praha
• Niesforny Bram – 3 października, godz. 11 , Kino Muranów
• Wojna na deski – 4 października, godz. 12, Kino Praha

Kino Dzieci na dobranoc

Retro plebiscyt na ulubioną dobranockę z dzieciństwa. Dorośli z Warszawy i Wrocławia będą mogli wybrać ukochaną animowaną bajkę, którą chcieliby obejrzeć na dużym ekranie wspólnie ze swoimi dziećmi. Filmy, które dostaną najwięcej głosów, wyświetlone zostaną podczas specjalnego wieczornego seansu „Kino Dzieci na dobranoc” w Warszawie i Wrocławiu.  

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!