Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Anima-Pol Studio Filmowe

Anima-Pol Studio Filmowe

Anima-PolStudio Filmowe "Anima-Pol" Sp. z o.o.
ul. Łąkowa 29, 90-554 Łódź
tel. +48 (42) 661 97 05
fax: +48 (42) 661 97 05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.animapol.pl 

Studio Filmowe Anima-Pol powstało w 1989 roku w Łodzi (początkowo jako spółka polsko-francuska, a od 1991 roku jako prywatne studio filmowe). Od początków istnienia Studio realizowało filmy animowane dla dzieci (kadrę animatorów i malarzy do pracowni szkolili wspólnie realizatorzy ze studia Cartoone w Paryżu i ze Studia Se-Ma-For w Łodzi). Dla TVP zrealizowano kilkadziesiąt seriali filmowych oraz programów edukacyjnych (łącznie ponad 100 odcinków).

W latach 1997 - 1999 wyprodukowano cykliczny program dla  starszych dzieci "Południk 19" na zamówienie Redakcji Dziecięcej TVP2 (52 odcinki),  w 1997 roku Daniel Szczechura zrealizował swój kolejny film autorski pt. "Dobranocka". Autorem projektów plastycznych jest znany artysta grafik Statys Edrigievicius. Film otrzymał nagrodę za najlepszy film dla dzieci na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci - Poznań 1997 oraz nagrodę za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych - Kraków 1997.

Anima-Pol - Dynastia Miziołków 

Tutaj powstał też serial animowany "Sceny z życia smoków" na podstawie popularnej książki Beaty Krupskiej oraz serial animowany "Notatnik przyrodniczy" ukazujący w żartobliwej formie problemy ekologii (26 odcinków). Serial otrzymał nagrodę Srebrne Koziołki oraz wyróżnienie Jury Dziecięcego na Festiwalu Filmów dla Dzieci - Poznań 1996, a jeden z pierwszych odcinków pt. "Dlaczego słowik nie śpiewa?" - otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmów Ekologicznych EKOFILM w Ostrawie.

W 2000 roku Anima-pol wygrał konkurs organizowany przez TVP we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej z cyklu "Geografia Fizyczna Polski". Cykl ten nosił tytuł "Wyprawy z Azymutem" (10 odcinków). W Studiu powstały również 2 filmy dokumentalne obrazujące sylwetki twórcze znanych artystów grafików: Henryka Tomaszewskiego i Teresy Pągowskiej.

Do najciekawszych produkcji należą m.in. aktorsko-lalkowy film dla dzieci "Tajemnica kwiatu paproci" (reżyseria części lalkowej - Tadeusz Wilkosz, części aktorskiej - Paweł Wendorff) z 2004 roku oraz pełnometrażowy montażowo-zdjeciowy film "Hobby" w reżyserii Daniela Szczechury, sumujący jego znany już na całym świecie dorobek filmowy (2002). To nie jedyna pełnometrażowa produkcja Anima-Pol - w 2005 roku firma była współproducentem dwóch filmów fabularnych: "Kobieta z papugą na ramieniu" w reżyserii Ryszarda Nyczki oraz obrazu "Szaleńcy" w reżyserii Pawła Wendorffa.

W katalogu studia są m.in. "Ruchome okno" w reżyserii Stanisława Lenartowicza  (2008), film animowany 3D pt "Drzazga" w reżyserii Wojtka Wawszczyka (2007) czy "W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc?" w reżyserii Roberta Turło (2008). Filmy w produkcji to film fabularny "Gabriel" w reżyserii Mikołaja Haremskiego oraz seriale animowanie: „Pamiętnik Florki" i "Notatnik przyrodniczy. Kontynuacja".
 
Właścicielami studia są Jadwiga Wendorff i Paweł Wendorff.

Animal-Pol - seria Kaktus i Mały

Najważniejsi współpracujący twórcy:

 • Paweł Wendorff
 • Zbigniew Rybczyński
 • Janusz Martyn
 • Marek Skrobecki
 • Robert Turło

Najważniejsze produkcje w latach 2007-2012:

 • "Kaktus i Mały" (2012), kierownik artystyczny Janusz Martyn
 • „Nie ten człowiek” (2010), reż. Paweł Wendorff
 • "Belcanto" (2010), reż. Ryszard Maciej Nyczka
 • "W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc?" (2008), reż. Robert Turło
 • "Drzazga" (2007), reż. Wojciech Wawszczyk

Najważniejsze nagrody:

 • film fabularny "Nie ten człowiek" w reżyserii Pawła Wendorffa:
  - Columbia Gorge International Film Festival 2011 - Najlepszy Zagraniczny Film Fabularny
  - The World Music and Independent Film Festival 2011 w Waszyngtonie - Najlepszy Reżyser
  - Reel Independent Film Extravaganza 2011 – Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
  - Red Rock Film Festival 2011 - Nagroda Specjalna za Styl i Humor
  - Los Angeles Movie Awards 2011- Wyróżnienie
  - Honolulu Film Awards 2012 - Nagroda: Silver Lei Award
 • film animowany  "W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc?" w reżyserii Roberta Turło
  - Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2008 - Srebrna Kreska za najlepszy film o tematyce dziecięcej
 • film animowany  "Drzazga" w reż. Wojtka Wawszczyka
  - 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty 2008 - zwycięzca w kategorii filmów animowanych

© KIPA 2012

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!