Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Studio A

Studio A

Studio AStudio A Sp. z o.o.
ul. Biały Kamień 5, 02-593 Warszawa
tel. (22) 622 24 44 (do 47)
fax: (22) 622 24 47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.atmgrupa.pl lub www.studio-a.tv

Studio A należy do ścisłego grona  najlepszych polskich producentów telewizyjnych, specjalizując się głównie w serialach komediowych i sitcomach, przyciągających w najlepszym czasie antenowym miliony telewidzów w całym kraju. Spółka istnieje od 1994 roku. Od początku kooperuje z największymi polskimi stacjami telewizyjnymi takimi jak  Telewizja Polska, Polsat, TVN i TV4.

Dzięki wysokiej jakości swoich produkcji oraz współpracy z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi twórcami telewizyjnymi i filmowymi – reżyserami, scenarzystami, dramaturgami, scenografami, kompozytorami, Studio A od lat cieszy się silną pozycją. Spójny wizerunek firmy, rzetelność, dokładność, otwartość na innowacyjne pomysły, kreatywność oraz umiejętność świetnej organizacji pracy i współdziałania  z ludźmi zaangażowanymi w proces produkcyjny tworzą od początku stabilną markę Studia A na rynku.

Bogata oferta programowa sprawia, że choć specjalizacją Studia A są seriale telewizyjne, firma ma w swojej ofercie różnorodne formaty telewizyjne - programy life stylowe,  widowiska telewizyjne, teleturnieje i programy typu talk - show. Firma zrealizowała pierwszy polski talk-show  „Wieczór z Alicją”, a w 1996 roku w Studiu A powstał pierwszy polski sitcom „Bar Atlantic”.

Studio A - kadr z planu serialu Ranczo, fot. K. Wellman

Studio A z  powodzeniem przenosi na rynek polski najpopularniejsze formaty zagraniczne – jak np. cieszące się do dziś świetną oglądalnością powtórki serialu  „Miodowe lata” („The Honeymooners”)  w Telewizji Polsat (emisja lata 1998 – 2003; powtórki do chwili obecnej). Wszystkie produkcje Studia A gromadziły  wielomilionową publiczność   i realizowane były przez kilka sezonów. Wspomniane już „Miodowe lata” -  produkowano  przez siedem sezonów. W sumie nakręcono 131 odcinków w teatrze z udziałem publiczności oraz 17 odcinków w plenerze. Realizowany przez trzy sezony dla stacji TVN serial „Kasia i Tomek” ("Love Bugs"), humorystycznie przedstawiający życiowe perypetie pary głównych bohaterów miał w sumie 100 odcinków i do dziś ma swoich wiernych fanów. Serial biurowy „Camera Cafe” (63 odcinki x ok. 7 minut, kolejne – 14 odc. po 20 minut) ), w którym przez pryzmat automatu do kawy podglądamy pracowników, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Produkcje Studia A wielokrotnie honorowane były najważniejszymi nagrodami filmowymi w Polsce i za granicą, takimi jak: Telekamery tygodnika Tele Tydzień, Błękitny Melonik Charliego, Orły – Polskie Nagrody Filmowe prestiżowego Festiwalu w Gdyni. Pierwszy polski sitcom wojenny – „Halo Hans!” wyprodukowany w Studiu A, w 2008 roku  pokonał kilkadziesiąt produkcji z całego świata i uzyskał nominację  na międzynarodowym festiwalu  Rose d’Or w Lucernie.

Studio A od lat popiera wszelkie działania społeczne i uwzględnia je w swoich scenariuszach (m.in., propagowanie badań mammograficznych - serial „Ranczo”), organizuje akcje charytatywne i zbiórki pieniędzy na ważne cele kulturalne, czy zaprasza dzieci z Domów Dziecka na plany filmowe.

Studio A zostało wyróżnione w 3 edycji konkursu „Diamenty Forbes’a 2009” i znalazło się gronie firm, które w ostatnich trzech latach działalności odnotowały najdynamiczniejszy wzrost. Otrzymało też Nagrodę Główną „Pozytywista Roku” (2011) w kategorii „Gospodarka”, m.in. za promowanie rozwoju człowieka i pozytywistycznych postaw, edukowanie społeczeństwa. Od połowy 2007 roku, Studio A,  jest częścią  ATM Grupa SA.

Studio A - kadr z planu serialu Siła wyższa, fot. K. Wellman

Najważniejsi współpracujący twórcy:

  • Maciej Wojtyszko
  • Wojciech Adamczyk
  • Jolanta Hartwig-Sosnowska
  • Grzegorz Łoszewski/Doman Nowakowski
  • Andrzej Grembowicz/Jerzy Niemczuk

Najważniejsze zrealizowane produkcje latach 2005-2012:

  • „Ranczo” (2005 – 2012), reż. Wojciech Adamczyk
  • „Siła wyższa” (2012), reż. Wojciech Adamczyk
  • „Ludzie Chudego”, reż. Wojciech Adamczyk
  • „Doręczyciel” reż. M. Wojtyszko
  • „Halo Hans”, reż. Wojciech Adamczyk

© KIPA 2012

Studio A o swojej firmie

Studio A specjalizuje się w produkcji seriali telewizyjnych, firma należy w 75% do ATM Grupy. Szczególne sukcesy osiąga w produkcji gatunków komediowych, m.in. „Ranczo” produkowany dla TVP, dla Telewizji Polsat sitcom „Halo Hans!”. Firma ma w swoim dorobku również wiele innych, udanych produkcji, takich jak :„Camera Cafe”, „Kasia i Tomek”, realizowanych dla Telewizji TVN, czy „Miodowe lata” i „Dziupla Cezara” emitowane w Telewizji Polsat. Studio A jest także producentem spektakli telewizyjnych, programów rozrywkowych, talk-show oraz teleturniejów. Najnowsze dziecko Studia A to lifestylowy program informacyjny „Happy Hour”, produkowany dla „Czwórki”. To jedyny taki program i miejsce, w którym gwiazdy dementują plotki o sobie, przy okazji, zdradzając wiele ze swojego życia. Ponadto, pod koniec 2007 roku, na ekranach kin pojawiła się kinowa wersja serialu „Ranczo” - „Ranczo Wilkowyje”.

Produkcje realizowane przez Studio A otrzymały wiele nagród:

W 2007 roku, w czasie festiwalu filmowego „Wakacyjne Kadry” w Cieszynie, w kategorii najlepszy serial komediowy zwyciężyło „Ranczo”, a w kategorii najlepszy aktor w serialu komediowym, (za podwójną rolę bliźniaków Wójta i Księdza), pierwsze miejsce zajął Cezary Żak. W tym samym, 2007 roku, serial „Ranczo” zwyciężył na Festiwalu Dobrego Humoru, otrzymując GRAND PRIX – „Błękitny Melonik Charliego”, a w kategorii najlepszy aktor komediowy, za rolę w tym serialu, statuetkę Melonika otrzymał Paweł Królikowski. W 2006 roku „Ranczo” zdobyło nagrodę w kategorii najdowcipniejszy serial komediowy, a grający w tym serialu Leon Niemczyk uhonorowany został nagrodą specjalną, za „ciągłe poszukiwanie nowych form wyrazu w serialu „Ranczo. W 2004 roku, również na Festiwalu Dobrego Humoru, nagrodę specjalną jury, otrzymał serial komediowy "Cafe Camera". Dwukrotnie, w latach 2001 i 2000, na Festiwalu Dobrego Humoru, nagradzany był serial komediowy "Miodowe Lata", otrzymując nagrodę publiczności i nagrodę jury za najdowcipniejszy serial telewizyjny. Również na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, w 1997 roku doceniono jedną z produkcji Studia A - film telewizyjny „Czas zdrady”, który otrzymał 2 nagrody - specjalną jury i nagrodę za montaż. Studio A otrzymało Nagrodę Główną „Pozytywista Roku” (2011) w kategorii „Gospodarka”, m.in. za promowanie rozwoju człowieka i pozytywistycznych postaw, edukowanie społeczeństwa czy wyróżnienie w 3 edycji konkursu „Diamenty Forbes’a 2009”.

Czytaj więcej: Studio A o swojej firmie

Nagrody ATM Grupy w latach 2007-2009

Nagrody ATM Grupy (2007-2009):

W 2008 i 2007 roku ATM Grupa została wielokrotnie doceniona i wyróżniona w prestiżowych rankingach prowadzonych przez znane i szanowane marki. Udział ATM Grupy w licznych rankingach to potwierdzenie wysokiej pozycji, jaką producent zajmuje na polskim rynku kapitałowym.

Czytaj więcej: Nagrody ATM Grupy w latach 2007-2009

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!