Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Studio Miniatur Filmowych (SMF)

Studio Miniatur Filmowych (SMF)

Studio Miniatur FilmowychStudio Miniatur Filmowych Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 12a, 02-956 Warszawa
tel. (22) 845 53 45
fax: (22) 845 53 45
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.smf.com.pl 

Studio Miniatur Filmowych - jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działa od 1958 roku, powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Struktura Studia pozostała niezmieniona aż do 1990 roku.

SMF wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (np. Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci jak i filmy kinowe. Produkcje SMF były wielokrotnie nagradzane m.in. Złotą Palmą w Cannes czy Grand Prix w Oberhausen, Zagrzebiu czy Ottawie. Na 40-lecie istnienia Studia Miniatur Filmowych (w 1998 roku) przyznano mu Nagrodę Specjalną za wkład w rozwój polskiej animacji - nagroda przyznana została podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.

SMF jest producentem legendarnych filmów dla dzieci - np. "Dziwnych Przygód Koziołka Matołka", "Proszę Słonia", "Wędrówki Pyzy" czy "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Pierwszą poważną koprodukcją międzynarodową SMF był serial "Dwa koty i pies", w której wkład wnieśli m.in. prywatni inwestorzy z Holandii i Polski oraz TVP. W latach 1995-96 SMF, jako jedyne Studio spoza krajów Unii Europejskiej (wraz z innymi studiami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Belgii) uczestniczyło w realizacji wysoko ocenionego serialu "Billy the cat". W latach 1996-98 Studio współrealizowało serię "Troubles" (Ink-Tank/CTW).

Do 1982 roku, przez ponad 20 lat, dyrektorem studia był Jerzy Świerczyński. Obecnie funkcję tę pełni Włodzimierz Matuszewski.

Tryumf Pana Kleksa

oprac. KIPA

Studio Miniatur Filmowych o swojej firmie

Studio Miniatur Filmowych powstało 1958 roku. Od tego czasu wyprodukowało ponad 1500 filmów. SMF poruszamy się na wielu obszarach sztuki filmu animowanego, tworzy zarówno pełnometrażowe jak i seryjne produkcje. Działa w branży reklamowej, wspierając jednocześnie niekomercyjne kino autorskie.

Produkcje SMF otrzymały ponad 300 nagród i wyróżnień festiwalowych m.in. Złotą Palmę w Cannes, Grand Prix festiwalu w Oberhausen, Annecy, Zagrzebiu i Ottwawie. To właśnie w naszym studiu powstały obsypane nagrodami filmy Jana Lenicy i Piotra Dumały, jak również cieszące się popularnością wśród najmłodszych: "Dziwne przygody Koziołka Matołka" oraz "Jacek i Placek".

W 2008 roku Studio Miniatur Filmowych pracuje nad kinową wersją "Nowych przygód Koziołka Matołka", realizowaną w technice 3D klasyczną bajką W.H. Thackeraya "Pierścień i róża". Trwają również przygotowania do 26-odcinkowej serii dla młodych – "Król i Królik" - przygotowywanej w animacji Flash.

Aktualnie trwa koprodukcja z Telewizją Polską 13-odcinkowego serialu "Podróże na burzowej chmurze". Twórcy SMF angażują się również w realizacje koprodukcji międzynarodowych.

Od początku istnienia SMF podąża za nowymi wymogami rynku niezapominając jednocześnie o niekomercyjnych twórcach.

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!